logo

Oktay Usta Aşure Tarifi


8 yıl önce
6.319 kez görüntülendi

Oktay Usta Aşure Tarifi
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Aşure Tarifi

Malzemeleri: – 3 su bardağı aşurelik buğday
– Yarım su bardağı pirinç,
– Yarım su bardağı nohut ve fasulye,
– Yarım su bardağı üzüm
– 5-6 adet incir ve kayısı
– 2-3 dilim portakal kabuğu
– 6 su bardağı toz şeker
– 1 kahve fincanı gül suyu
– 1 su bardağı ceviz içi veya fındık içi
– 2 çay kaşığı tarçın 1 çay kaşığı tuz

Aşure Tarifi

Yapılışı: Aşure yapmak için bir gün önce akşamdan buğdayları, pirinci, nohut’u suda bekletelim. Buğday ile pirinci bir kapta nohut ile fasulyeyi diğer kapta ıslatalım. Portakal kabuklarını küçük küçük doğrayalım. Bunları buğday ile pirincin içerisine atalım. Üzerine 10 su bardağı su ilave edelim ve buğday eriyene kadar haşlayalım.

İyice pişirilmiş nohut ve fasulye suları süzülerek buğdaya ekleyelim. Bir süre beraberce kaynatalım. Toz şekerimizi ilave ederek yavaş yavaş pişirmeye devam edilir. Üzümler ile kayısıları küçük küçük doğrayalım ve bunları da ocakta karışıma atalım.

Ocak üstünden almadan 10 dakika kadar önce incirleri de buraya atalım. Hafifçe karıştırdıktan sonra ateşi çok kısık hale getirelim. Daha sonra ateşten alarak gül suyu ekleyelim. 30 dakika kadar kapak kapatarak dinlendirelim. Henüz sıcakken kaselere boşaltalım soğuyunca dövülmüş ceviz veya fındık içi konularak tarçını serpelim. Aşuremiz yenmeye hazırdır. Afiyet olsun.

Not: Aslında güzel bir tatlı tarifi olan aşure Örf ve adetlerimize göre Muharrem ayının 10. günü yapılarak konu komşuya dağıtılır. Aşure adı arapça olan aşera’dan gelmiştir.

En az 12 farklı ürünün bir araya gelmesi ile aşure oluşur. Daha azı dinimizce kabul görmez. Bazı yörelerde ürün çeşitliliği 40 kadardır.

Oktay Usta Aşure Tarifi Konusuna Ait Etiketler

Yorumlar

  1. Jose dedi ki:

    mükemmel bir lezzet. mutlaka deneyin derim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık