Ayvalı Köfte Tarifi

18.09.2014
3.501
A+
A-
Ayvalı Köfte Tarifi

Ayvalı Köfte Tarifi
Malzemeleri:
1 kilogram kemikli et
1 kilogram ayva
1 su bardağı ekşi nar suyu
1 yemek kaşığı domates salçası
1 baş sarımsak
2 yemek kaşığı nane
Yeteri kadar tuz
Köfte hamuru için:
½ kilogram yağsız kıyma
250 gram bulgur
1 adet soğan
1 tatlı kaşığı kırmızıbiber
Harcı için:
250 gram kıyma
50 gram çam fıstığı
50 gram ceviz içi
2 yemek kaşığı sadeyağ
1 tatlı kaşığı Halep bahârı
Yeteri kadar tuz

ayvalı köfte

Yapılışı: Harcın hazırlanması için kıyma yağ ile kavrulur, tuz ve baharatı eklendikten sonra soğumaya bırakılır. Fıstık ve ceviz içi yağsız olarak ya da isteğe göre çok az yağ konularak kavrulur, soğuyan kıymaya eklenir. Köfte hamuru hazırlanır. Cevizden biraz daha küçük parçalar halinde koparılan köfte hamuru, işaret parmağı yardımıyla, içli köfte gibi ancak içli köfteden daha kalın oyulur. İçine hazırlanan harç konularak ağzı kapatılır ve içli köfte formunda küçük köfteler meydana getirilir. Daha sonra hazırlanan köfteler haşlanır. Kemikli et pişirilir ve pişirilirken nar suyu ile salça da eklenir.

Ayvalar kabukları ile 1,5 cm’lik küpler halinde doğranır. Et pişince ayva, dövülmüş sarımsak ve nane eklenir. Ayvalar pişince de ocaktan alınır.
Yemek köftesiz sunulduğunda adına sadece seferceliyye denilmektedir. Ekşi nar bulunamadığında yerine limon suyu, biraz şeker ve nar pekmezi konulabilir.

Yemek sarımsak kullanılmadan da yapılabilir. Köftesi bilye şeklinde yuvarlanabilir. Arzu edilirse köfteler haşlandıktan sonra sadeyağda
kızartılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.