Dana Kavurma Yapılışı ve Püf Noktaları

03.08.2016
6.721
A+
A-
Dana Kavurma Yapılışı ve Püf Noktaları

Dana Kavurma Yapılışı ve Püf Noktaları

Tam kıvamlı pişmesi için etin kalitesine göre ortalama 70 ile 90 dakika arasında pişme süresi vardır. Aynı zamanda etin kalitesine göre su oranı değişmektedir. Çok gramlı etlerde su gerekmez. Az gramajlı etlerde su ilavesi gerekebilir. 

Sıvı yağ yerine kavram yağı kullanırsanız daha iyi bir lezzet yakalarsınız. Kavram yağını eritip tanelerini yağdan almalı sadece sıvı yağları bırakmalısınız. Kavram yağı iç yağ demektir. Kavram yağı yerine kuyruk yağı da kullanılabilir.

Etin üzerindeki sinirler ve yağlar titizlikle temizlenmeli.

İyi Kavurma Nasıl Pişirilir?  

Eti eşit parçalarda doğramalısınız ki eşit sürede pişsin. Yoksa küçüğü kısa sürede pişerken büyüğü iyi pişmeyecektir.

Etleri mühürlemek lezzet açısından çok önemlidir. Mühürlenen et kuru olmaz içi sulu kalır.

Kullandığınız tuz sofra tuzu değil, deniz tuzu olmalıdır. İri taneli olması çok önemlidir. Etin pişmesine yakın kullanmalısınız. Aksi takdirde eti sertleştirir. 

Et koldan olmalıdır daha lezzetli olacaktır. Antrikot, kontrafile de lezzetli fakat asla kavurmalık et değildir. Bunlar ızgarada daha iyi olur. Kullanmamanızı öneririm.

Malzemeleri:

1 kilogram dana eti, ( iri olarak kuşbaşı doğranmış )

2 yemek kaşığı sıvı yağ, ( veya 50 gram kavram yağı )

1 çay kaşığı karabiber,

1,5 tatlı kaşığı tuz,

İsteğe göre kekik.

dana-kavurma-450

Yapılışı:

Sıvıyağı alarak kızdırın. İstenildiği takdirde kavram yağı kullanılabilir. İçerisine irice doğranan kuşbaşı dana  etlerini ilave edin ve kavurun. Suyunu salıp tekrar çekene dek ocak ısısını düşük olarak tutun. Tencerenin kapağı kapalı olarak ve ara ara karıştırarak pişirin.

Gerekirse su ilave edebilirsiniz. Ama genelde gerekmeyecektir. Kavurma eti genelde 1 ve daha üstü kilolarda su gerektirmeden pişer. Daha az gramajlarda saldığı su yeterli gelmeyebilir. Et tamamen yumuşayınca karabiber ve tuz ekleyin. İsteğe bağlı olarak kekik kullanabilirsiniz.  Dana kavurma hazır. Yanında pirinç pilavı ile servis tavsiye edilir.

Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.