logo

Et Kavurma Tarifi


3 yıl önce
4.373 kez görüntülendi

Et Kavurma Tarifi
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Et Kavurma Tarifi

Malzemeler listesine eklemedim ama dilerseniz bu tarifi kuyruk yağı ile de yapabilirsiniz. Elbette kuyruk yağının kullanım yerini tarif içerisinde parantez içerisinde de belli edeceğim. Kuyruk kullandığı zaman da lezzetli bir tarif. Özellikle benim gibi ağır et severler için mükemmel bile sayılabilir.

Malzemeler;

Kuşbaşı doğranmış kırmızı et

Sıvı yağ

İsterseniz içine kuyruk yağı atabilirsiniz

Tuz

Et Kavurma Tarifi

Et Kavurma Tarifi Yapılışı

Öncelikle etlerimizi istediğimiz büyüklükte kasabımıza kestirelim, tencere içerisine yağ ya da tuz ilavesi yapmadan alalım.
( Bu aşamada kuyruk yağı kullanacak hanımlar yağ eklemesini yapabilirler ama sıvı yağ eklenmeyecek, etler kuyruk yağı varsa bu aşamada eklenir, yoksa başka hiçbir şey eklenmez ” tuz da dahil ” )

Etlerimiz suyunu salıp, çekene kadar kavrulur. Su eklemesi yapılır kaynak olarak, su eklemesi her seferinde suyumuz çekildiği zaman hala etlerimiz sert ise yumuşayana kadar yapılabilir. Etler yumuşadığı zaman da sıvı yağ eklenir, iyice yağ ile de kavrulduktan sonra tuz eklemesini yapabiliriz.

Doğuda genelde bu aşamada ete bolca kekik eklerler özellikle kuyruk yağı kullanan hanımların, kekik kullanmasını tavsiye eder. Tuzumuzu son aşamadan önce kesinlikle atmıyoruz kavurmanın geç pişmesine, çiğ kalmasına neden olur tuz her zaman erken atılır ise.

Afiyet olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık