İncir Kaşık Tatlısı

09.06.2014
4.722
A+
A-
İncir Kaşık Tatlısı

İncir Kaşık Tatlısı
Malzemeleri:

100 adet ham incir (kabuğu soyulmuş)
1 kilogram toz şeker
1 limon suyu
Küçük sakız taneleri (100 adet)

incir tatlısı

Yapılışı:
İncirleri kaynar suda haşlarız. Süzgece boşaltıp soğumaya bırakırız. Formunu bozmamaya dikkat ederek teker teker sıkıp suyunu çıkarırız. Şekeri bir bardak su ve yarım limon suyuyla kaynatırız, şurup kıvamına gelince incirleri ilave ederiz.

Şurup kıvamına geldiğinde yarım limon suyu daha ilave edip incir kaşık tatlısını ateşten kaldırarak soğumaya bırakırız. Ilıdığında her incire birer sakız batırıp şurubuyla birlikte cam kavanozlara boşaltırız. Misafirlere soğuk su eşliğinde minik tabaklara1 çorba kaşığı kadar tatlı koyup ikram ederiz.

Not: Bu tatlı ilkbaharda pazarlarda satılan ham incirlerle yapılır.

Kavak İncirinden Kaşık Tatlısı

80 adet kavak inciri (sağlam ve kabuğu pürüzsüz)
1 kilogram toz şeker
1 limon suyu
10 adet karanfil
1 kabuk tarçın

Yapılışı:
İncirleri dikkatlice yıkayıp kevgirde bekletiriz. Şekeri 1 bardak su ve yarım limon suyuyla kaynatırız. Şurup kıvamına gelince incirleri, karanfilleri ve tarçın kabuğunu ilave ederiz. Tatlı kaynarken taşmaması için arada tencereyi ateşten kaldırıp tekrar oturturuz. Yüzeyde oluşan köpüğü incirleri zedelemeden bir kepçeyle alırız. Şurup kıvamına gelince yarım limon suyunu ilave ederek tatlıyı ateşten alırız. Soğuyunca cam kavanozlara boşaltırız. Misafirlere soğuk su eşliğinde minik tabaklara1 çorba kaşığı kadar tatlı koyup ikram ederiz.


 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.