Kıymalı Muska Böreği

04.09.2014
7.112
A+
A-

Kıymalı Muska Böreği
Malzemeler:

Geçenlerde gittiğim arkadaşlar arasında yaptığımız günde öğrendim bu leziz böreği. Bende muska böreği yaparım ama bu tarif gerçekten çok hoşuma gitti. Hemen tarifini aldım. Ve sizlerle paylaşmak istedim. Afiyetle yemeniz dileğiyle…
250 gr baklava yufkası
180 gr tereyağı
3 adet yumurta
Kıymalı İçi İçin:
750 gr kıyma
3 orta boy soğan
1 çorba kaşığı tereyağı
Yarım demet maydanoz
Tuz, karabiber
kıymalı muska böreği

Yapılışı:
İç için verilen malzemeler kullanılarak herzaman hazırladığınız kıymalı iç hazırlanır.
Bayat olmayan hazır baklava yufkaları, ikişer ikişer ayrılır. Bir tavada 4 silme çorba kaşığı tereyağı yakmadan eritilir. Bir kapla ise yumurtalar üç beş kez çırpılır sonra azar azar 5 silme çorba kaşığı erimiş fakat sıcak olmayan tereyağı katılarak iyice çırpılarak birbirleriyle karıştırılır.

Çifter çifter ayrılan yufkalardan birer çiftini alınır ve bunlardan bir tanesinin üstüne; eritilen yağdan
sürülür. İkinci yufka bu yufkanın üzerine oturtulur ve onun üzeri de yağlanır. Daha sonra çift yufka enine ikiye kapatılır ve üzerine fırçayla yumurtalı yağ sürülür, tekrar enine ikiye kapatılır ve böylece ince uzun bir şekil verilir. Daha sonra ortadan ikiye kesilir.

Bütün çift yufkalar bu şekilde hazırlandıktan sonra her bir şeridin baş tarafına kıymalı içten konur ve yufkanın bir ucu enine için üstüne kapatılır ve muska katlar gibi katlanarak üçgen meydana getirilir. Üzerlerine yumurtalı yağdan sürülür ve pembeleşinceye kadar pişirilerek servis yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.