logo

Ahududu Reçeli


6 yıl önce
3.891 kez görüntülendi

Ahududu Reçeli
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Ahududu Reçeli

Bir çoğumuz gibi benimde en çok sevdiğim reçel ahududu reçelidir. Bazıları ahududu bazıları böğürtlen der. ikisi aynı şeydir oysa, yaylalarda, dağ eteklerinde yetişir. Reçeli de marmelatıda mükemmeldir. İşte size kolay bir tarif veriyorum. Ben şekerini birebir koyuyorum ama siz biraz azaltabilirsiniz isterseniz.

Malzemeleri: – 1 Kilogram Ahududu
– 1 kilogram toz şeker
– Yarım limonun suyu

ahududu reçeli
Yapılışı: Ahududularımızı yıkayarak süzgeç yardımı ile suyunu süzüyoruz. Daha sonra bir tencere içerisine yarım kilo ahududuyu koyarak üzerine yarım kilo toz şeker serpiyoruz.

Daha sonra diğer yarım kilo ahududuyu toz şekerin üzerine koyarak şekerin kalan kısmını üzerine serpiştiriyoruz. Daha sonra ocağın altını açarak ahududumuzu kaynatalım sulanıp köpürmeye başlayacaktır. Köpürdükçe bir kaşık ile köpükleri alalım ki kıvamı daha güzel olsun.

Kıvamı alıp koyulaşınca yarım limon suyunu içerisine ekleyelim. 5-6 dakika daha kaynatarak ocaktan alalım. Çok soğumasını beklemeden muhafaza edeceğimiz kavanozlara alabiliriz. Ne sıcak ne soğuk ılıkken kavanozlara aktarma yapın. Afiyet olsun.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık