Akıtma Tarifi

03.11.2014
58.258
A+
A-

Akıtma Tarifi
Malzemeler:

1,5 su bardağı süt (oda sıcaklığında)
1 su bardağı tam buğday unu
2 yumurta (oda sıcaklığında)
1 çorba kaşığı eritilmiş tereyağı (oda sıcaklığında)
Tuz
Tavayı yağlamak için tereyağı
Tüm malzemeyi geniş bir kabın içinde çırpın. Sıvı kıvamlı bir hamur elde etmiş olacaksınız. Bu hamuru oda sıcaklığında 1 saat dinlendirin. (Vakit yoksa dinlendirmeden de olur ama dinlenmiş hamur daha güzeldir).
akıtma tarifi
Yapılışı:
Kalın tabanlı orta boy bir tavayı orta hararetli ateşte ısıtın. Tavaya bir damla su döktüğünüzde su hemen buharlaşman. Sıcak tavayı hafifçe yağlayın (isterseniz bir pamuk parçasıyla yağlayabilirsiniz, parmaklara dikkat!).

Akıtma hamurundan yaklaşık yarım çorba kepçesi alıp tavanın ortasına dökün. Tavayı ileri geri hareket ettirerek hamurun tabanı incecik bir tabaka halinde tamamen kaplamasını sağlayın. Orta-harlı ateşte akıtmanın kenarları hafifçe renk alıp kabarmaya başlayana kadar pişirin. Bir kürdan veya bıçağı akıtmanın çevresinde dolaştırıp tavaya tutunan bölümlerini serbest bırakın.

Alu pişince bir spatulayla veya parmaklarınızla akıtmayı tersyüz edin (parmaklara dikkat!). Diğer tarafını da göz göz renk alana kadar pişirip temiz bir tabağa çıkann. Tavayı tekrar hafifçe yağlayarak kalan hamuru aynı şekilde pişirmeye devam edin. Tavanızın büyüklüğüne göre 8 veya daha fazla akıtma elde etmiş olacaksınız.

TAVAYA DÖKÜLEN HAMUR MİKTARI

Akıtmanın ince olması daha iyidir. Tavanın ortasına, tabanını ancak kaplayacak kadar hamur dökülür, tava ileri geri sallanıp bu hamur her yanına dağıtılır. Hamur tavaya fazla geliyorsa tava hamur kabına doğru eğilir, fazlası dökülür. Az geldiyse biraz daha ilave edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.