logo

Babagannuş Yapılışı


1 yıl önce
916 kez görüntülendi

Babagannuş Yapılışı
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Babagannuş

Babagannuş yemeği patlıcan sebzesinin onlarca yemeğinden biridir. Babagannuş yemeği Mardin İline ait bir yemektir. Yapımı son derce basit olan bu yemeğin yenmeside bir o kadar zevklidir. Patlıcan bir yaz sebzesi olduğu için ve yazın daha lezzetli olacağı için Babağannuş yemeği yazın daha çok tercih edilir. Babagannuş yemeğinin yazın tercih edilmesinin bir sebebide sıcak yenmesi zorunlu olmayan yemektir. Yazın insan vücudu sıcaktan yorgun bir hal alır. Ve hafif yemekler tercih etmeye özen gösterir. Yapımı da kolay olunca yazın insanlar sıklıkla tercih ederler. Babagannuş yemeğinin bir özelliği içine çeşitli sebzelerinden eklenebilmesidir. Ayrıca Babagannuş yemeğinin çeşitli şekilde yapılması da mümkündür. Tercihe göre tahinli, sebzeli, sade sarımsaklı olarak da yenilebilir. Bu nefis yemeğin malzemeleri ve yapılışı tarif de verilmektedir.

Babagannuş İçin Gerekli Malzemeler

  • 4 Adet büyük boy patlıcan
  • 4 Adet büyük boy yeşilbiber
  • 4 Adet büyük boy kırmızıbiber
  • 1 Baş sarımsak
  • 5 Yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 Tatlı kaşığı tuz
  • İsteğe bağlı nar ekşisi

babagannus

Babagannuş Yapılışı

Babagannuş yemeği yapılması için öncelikle patlıcanları ve biberleri yıkayın sonra ister taş fırında ister evinizdeki fırında közleyin. Taş fırını tercih ederseniz çok daha lezzetli olacaktır. Zaten yemeğin asıl tadı közlenmesiyle alakalıdır.

Daha sonra patlıcanları soyun ister elinizle döverek ister rendeleyerek ezin. Daha sonra soyduğunuz sarımsakları ezerek közlenmiş patlıcanların içine ekleyin. Közlenmiş biberleri ekleyip, iyice karıştırın. İsteğe bağlı olarak tuz ve diğer baharatlardan da ekleyebilirsiniz. Baharatını da karıştırdıktan sonra üzerine zeytinyağı gezdirip küçük süslemeler yaparak servis edebilirsiniz. Yemeğiniz sunuma hazır Afiyet Olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık