logo

Bestel Tarifi


7 yıl önce
6.338 kez görüntülendi

Bestel Tarifi
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Bestel Tarifi
Malzemeler:
Yarım bal kabağı (soyulmuş, uzun tarafı
5-6 cm. diğer tarafları da
3-4 cm. parçalara kesilmiş)
2,5 kilogram toz şeker
3,5 litre su
9-10 adet karanfil
1 adet mandalinanın kabuğu
(İsteğe bağlı)
5 çorba kaşığı limon suyu
2 çorba kaşığı kanyak (isteğe bağlı)
Kireç suyu için
2 çorba kaşığı söndürülmüş kireç
4 litre su
ön pişirme İçin
3 litre su

Yapılışı:
Kireç suyu için, plastik bir kap içinde 1 su bardağı suyla kireci eritin. Pütür pütür kalmamasına özen gösterin. İyice homojen hal alınca suyun kalan kısmını ekleyin. Soyulmuş kabakları hazırlanmış kireç suyunda 3-4 saat bekletin.

(Kireçli su kabakların Üzerlerini örtmelidir.) Arada bir karıştırarak dibe çöken kirecin eşit olarak dağılmasını sağlayın. Kireçte bekletilmiş kabakları soğuk suyla kireçten iyice arınana kadar yıkayın. Bir tencereye 3 litre su koyup kabakları ekleyin.

Bu şekilde kaynatın. Kaynadıktan sonra 5-6 dakika .ya da yumuşayıncaya kadar ocakla tutun. Kabakları bir kevgire alıp üzerlerinden soğuk su geçirin. Şeker ile suyu kaynatın.

Zeytinyağı kıvamına gelinceye kadar pişirin. Kıvam bulunca pişmiş ve durulanmış kabakları mandalina kabuğuyla birlikte içine atın. Orta ateşte kabaklar saydam bir görümü alıncaya kadar pişirin. Ocaktan indirmeden hemen önce limon suyunu ve isterseniz kanyağı ekleyin. 3-4 dakika daha kaynatıp ocağı kapatın. Soğuyunca karanfil ta-neleriyle birlikte bir kavanoza doldurun.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık