Çipura Fileto Tarifi

16.07.2017
2.301
A+
A-

Çipura Fileto Tarifi

Özellikle 80lerde balık yemek cesaret isteyen bir işti çünkü gerçekten yurdun her yanından balık zehirlenmeleri haberi alırdınız. Bu nedenle bende hala ne kadar marketler sayesinde her ürünün geçmişini görebilsek de balık konusunda bir korku vardır. Sizler de bu nedenle balık alırken özenle seçmelisiniz. Enfes balık demek taze balık demektir. Sadece bu nedenle güvendiğiniz balıkçılardan alışveriş yapmanızı tavsiye ederim. Bugün çipura fileto yapacağız, mükemmel bir de kıtır kılıf olacak etrafında. Umarım beğenirsiniz. İşte tarifimiz:

Malzemeleri;

2 adet çipura balık,

Mısır unu,

Tuz,

Kızartmak İçin;

1 çay bardağı sıvı yağ.

Çipura Fileto Tarifi-500

Çipura Fileto Tarifi Yapılışı

Öncelikle balıklarımız temizlenmiş ve fileto haline gelmemişse bu işlemleri yapalım. Balık temizleme aşamasında çipura ve levrekte iç kısımda kaburga aralarında bir damar vardır içi kirli kan olan bu damarı boydan boya çizin bıçakla ve güzelce, bol su ile yıkayın, daha sonra filetosunu çıkarız. Balık derisi ucunu yakaladığınız ve sertçe asıldığınız zaman çok kolay çıkar zaten.

Hazır olan filetolarımızı tuz ve mısır ununu harmanlayalım ve de iyice filetolarımıza bulayalım. Balıklarımızı bu harman içerisinde beklettikten bir süre ( 1 dk kadar sonra ) yine harmana sokalım. Normalde yumurta sarısı ile de bu aşamada daha fazla mısır unu tutması için harmanlarlar. Beyaz yumurta kokmasına neden olur ama ben bir dk aralıklar ile yeniden harmanladığımız zaman sıkıntı görmüyorum, filetomuz bence yeterince mısır unu çekebiliyor.

Daha sonra da kızgın yağda balığımızın iki yüzünü de kızartıyoruz. Balık yağı ne kadar kızgın olursa dışı o kadar hızlı kızarırken aynı zamanda da içi o kadar yumuşak kalır. Bu konuda dikkat edelim. Bir çoban salata ve limon dilimleri ile servis ettiğinizde de mükemmel olur.

Afiyet olsun.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.