logo

Güllaç Tarifi


7 yıl önce
3.604 kez görüntülendi

Güllaç Tarifi
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Güllaç Tarifi

Günümüzde Ramazan günlerini sembolize eden tatlı güllaçtır. Oysa eskiden özel günlerde de sunulurdu. Nitekim Kanuni Sultan Süleyman’ın şehzadeleri Bayezid ile Cihangir’in sünnet düğününde güllaç sunulan tatlılar arasında yer alır. Organze kumaşının saydam pırıltısının lezzette karşılığı olan güllaç yapraklan, Saffet Abdullah’tan başlayarak, yapımını dördüncü, beşinci kuşakla nesilden nesile devralan güllaç ustaları tarafından yapılır ve hazır olarak paketler halinde satılır. Geriye sadece bu kırılgan yapraklan sütlü şerbetiyle bir araya getirmek kalır…

Malzemeler:
10 adet güllaç yaprağı
3 litre süt
1 kg. tozşeker
Yarım veya 1 kahve fincanı gülsuyu (kozmetik kullanım İçin olmamasına dikkat edin)

güllaç

Yapılışı:
Sütü şekerle birlikte bir tencerede kaynatın. Ardından gül suyunu katın ve dikdörtgen bir tepsiye 1 su bardağı kadarını dökün. (Bu işlem ilk yaprağı ıslatmak için yapılır.)

Tenceredeki sıcak süte güllaç yaprağını batırıp hemen çıkarın ve tepsiye yayın. (Parlak tarafı üste gelmelidir ve yaprak mümkün olduğunca düzgün yerleştirilmelidir.

Kabarıklıklar kalın düşmesine ve jölelenmesine neden olur.) Geri kalan sütü soğumuşsa ısıtın vc üzerine bolca dökün. Soğuyana kadar dolapta bekletip servisyapın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık