Ispanak Kökü Çorbası

04.07.2017
2.175
A+
A-

Ispanak Kökü Çorbası

Kullanılacak Malzemeler

1 Su Bardağı Yeşil Mercimek

2 kg Ispanak Kökü

1 Su Bardağı Nohut

3 Adet Kuru Soğan

1 Adet Turunç

2 Diş Sarımsak

1 Yemek Kaşığı Biber Salçası

ıspanak kökü çorbası

Ispanak Başı Çorbasının Yapılışı

2 kg Ispanak kökü ve 3 adet kuru soğan küçük bir şekilde doğranır. Doğranan soğanlar sıvı yağ ile birlikte pembeleşinceye kadar kavrulur. Doğranan ve pembeleşen soğanların ardından bir yemek kaşığı biber salçası eklenir. Biraz kavrulduktan sonra küçük küçük doğranmış veya rendelenmiş 2 diş sarımsak ilave edilir. Kokusu çıkana kadar kavrulmaya devam edilir. Kokusu çıktıktan sonra kavrulmuş salçalı soğanın içine hafif diri olacak şekilde haşlanmış mercimekler eklenir.

Ardından 1 su bardağı nohut ve 2 kg doğranmış ıspanak kökü ilave edilir. İstenilen tuzluluk oranına göre tuz miktarı belirlenir ve atılır. Daha sonra malzemelerin üzerine çıkmayacak oranda az miktar su eklenir. Ispanak başı pişmeye yakın veya piştikten sonra üzerine 1 adet turunç suyu sıkılıp üzerinde gezdirilir. Ispanak başının daha sulu bir çorba kıvamında olmasını isteyenler su ve turunç miktarını daha fazla koyabilirler. İsteğe göre farklı türlerde baharatlar kullanılabilir.

Mersin’in Tarsus yöresine ait olan ıspanak başı çorbasının yapımı ve pişirmesi oldukça kolaydır. Farklı baharatlar ile harmanlanıp damak zevklerinize göre şekillenebilir. Tuz miktarını da doğru ayarlamak için su ile karıştırmak veya her kavurmaya ayrı ayrı tuz atmak faydalı olacaktır.

Afiyet olsun.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.