logo

Izgara Tavuk Salatası Tarifi


6 yıl önce
3.380 kez görüntülendi

Izgara Tavuk Salatası Tarifi
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yeşil Zeytin Sosuyla Izgara Tavuk Ve Kuzukulağı Salatası Tarifi
Malzemeler:

Tavuk marinesi için
2 adet bütün tavuk (sadece kemikli but da kullanabilirsiniz)
30 gr yoğurt
10 gr salça
Bir tutam kırmızıbiber
2 diş sarımsak
2 dal biberiye
50 mi zeytinyağı
Tuz
Yeşil zeytin sosu için
150 gr yeşil zeytin
(bulabilirseniz
domat zeytin)
1 adet arpacık soğanı
Birkaç damla sirke
2 dal taze kekik
2 dal maydanoz
yarım adet limonun
kabuğunun rendesi
Erken hasat yeşil zeytinyağı
Salata için
Yarım adet soğan,
ızgara teline sürmek için 1 demet kuzukulağı
1 adet limon
Deniz tuzu

yeşil zeytin sosuyla ızgara tavuk ve kuzukulağı salatası tarifi
Yapılışı:
Tavuğu kemiklerinden ayırırken
Bütün tavuk daha yağlı ve lezzetli olduğu için kasaptan bütün tavuk almayı, tavuğu ikiye böldükten sonra kemiklerinden ayırmayı tercih ediyorum. Bu iş kolayınıza gelmiyorsa sadece but da kullanabilirsiniz.
Bütün tavuğu ayaklan bana bakacak şekilde kesme tahtasına yatırıyorum.

Keskin bir bıçakla önce göğüsünün orta kısmındaki kıkırdağa paralel bil çizik atıyorum. Soma yana doğru tavuğun göğüs kafesine kadar inerek göğsünü kemikten ayırıyorum. Tavuğu teıs çeviriyorum. Budu gbğüsle w\;kte tutarak ve çevresinikeserek.het ikisini de ana gövdeden ayırıyorum. Bu işlemin sonunda budun kemikleri hâlâ tavuğun içinde kalıyor. Kalça ve budu iç kısımdan, yani derili olmayan kısımdan L şeklinde çiziyorum. But kemiğini ve kalça kemiğini bıçakla sıyırarak çıkarıyorum.
1 Lokantamızda her gün kasalar dolusu tavuğu kemiğinden ayırdığımız için bu işlem bize kolay geliyor. Siz de bol hol pratik yaparak zamanla tavuğu kemiğinden daha kolay ayırabilir hale gelebilirsiniz ya da sadece kemikli but alıp daha kısa süren bir uğraşı sonunda kemiğini çıkarabilirsiniz.

Tercih size kalmış. Derisini üstünde bıraktığım 4 parça kemiksiz tavuğu bir kaba yerleşiliyorum. Ayrı bir kâseye yoğurt, salça, kırmızıbiber, dövülmüş sarımsak, biberiye, zeytinyağı ve tuz koyup bir çatalla karıştırıyorum. Bulamaç haline getirdiğim bu karışımı tavukların üstüne döküyorum. Kabın üstüne streç film çekip buzdolabına kaldırıyorum. Birkaç saat marine olması iyi oluyor ancak hemen yapmak isterseniz yine de oda sıcaklığında 15 20 dakika bekletmenizde fayda var.

Yeşil zeytin sosu
Zeytinlerin çekirdeğini çıkarıyorum. Arpacık soğamm soyup dörde bölüyorum. Zeytin, soğan, birkaç damla sirke, yapraklara ayrılmış taze kekik ve maydanozu robotta çekiyorum. Bu karışıma limon kabuğu rendesi ve biraz zeytinyağı ekleyip sos kıvamına getiriyorum.

Izgarada pişirirken
Izgarayı yaktıktan sonra ateşin çok harlı olmamasına özen gösteriyorum. Izgarayı ateşin üstüne koyduktan sonra iyice kızdığına emin oluyorum. Yarım soğanı çatala takarak ızgaranın üstünü temizliyorum. Sosladığım tavuktan ızgaraya koyuyorum. Eğer ızgara yeteri kadar kızmamışsa tavuklar tele yapışır. Izgaranın ateşe çok yakın olmaması da önemli yoksa damlayan yağlar alev alır.

Kuzukulağı salatası
Kuzukulağını ekşiliğinden dolayı seviyorum, karakter sahibi bir ot bence. Bu salata için tere, roka, semizotu, bebek ıspanak da kullanabilirsiniz. Yaprakları soğuk suya koyuyorum. Sonra akan suyun altında yıkayıp kuruması için bir süzgece çıkarıyorum. Aslında yeşillikleri salata kurutucusuyla kurutmayı tercih ediyorum. İyi bir salatanın temel şartı yapraklann kuru olması. Aksi takdirde ıslak malzeme sos tutmuyor ve çabuk buruşuyor.
Limon suyuna biraz tuz ekleyip karıştırıyorum ve yavaş yavaş zeytinyağını yediriyorum. Bu aşamada
arzu ederseniz hardal, sarmısak, maydanoz ya da aklınıza gelebilecek her türlü malzemeyi ekleyebilirsiniz. Ben yeşil zeytin sosunun tadını bastırmaması açısından salata sosunu olabildiğince sade tutmayı tercih ediyorum.

Tabak hazırlarken
Çıtır kızarmış tavuğu bir tabağa koyup üstüne zeytin sosu gezdiriyorum. Yanında kuzukulağı salatasıyla servis ediyorum.

Tavuğa yakışan tatlar
Fesleğen, defne yaprağı, tereyağı, havuç, sarmısak, limon, zeytin, taze çekilmiş karabiber, biberiye, domates, şarap, yoğurt, hardal, bal ve pirinç.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık