Nohutlu Pirinç Pilavı Tarifi

25.05.2017
1.992
A+
A-

Nohutlu Pirinç Pilavı Tarifi

İçerisinde haşlanmış nohut olduğu zaman ben pilavın daha da muhteşem olduğunu düşünürüm. Lakin ne kadar tavsiye etmesem de elinizde hazır, el yapımı haşlanmış nohut yok ise konserver de kullanabilirsiniz. Ben çoğu zaman konserve haşlanmış nohutları yeniden haşlanılması gerektiğine inanıyorum hem mikroplar açısından, hem de azıcık daha yumuşaması gerek bence. Sizler de kendi suyu ile değil taze su ile konserver haşlanmış nohut kullanacaksanız 10 dakika kadar haşlamalısınız bence. Pilav menümüz de olmazsa olmazdır.

Malzemeleri:

2 su bardağı pirinç,

3 su bardağı tavuk suyu veya sıcak su, (her ikisini karıştırarak kullanabilirsiniz)

Tuz,

2 yemek kaşığı tereyağı,

2 yemek kaşığı sıvı yağ,

1 su bardağı haşlanmış nohut.

Nohutlu Pilav Tarifi

Nohutlu Pilav Tarifi Yapılışı;

Pirinçlerimizi ben her zaman baldo tercih ederdim ama son dönemlerde yasmin kullanmaya başladım, özellikle osmancık ile de güzel sonuçlar elde etsem de kendisine has ince yapısı ile yasmin pirinç son dönemlerde gözdem.

Her ne kadar erken kırılır olsa da baldoya karşım. Öncelikle pirinçlerimizi el yakmayan ama ılık bir su içerisine alalım, diri kalması için tuzumu da ekleyelim ve el ile çok zedelemeden 20dk içerisinde ara ara karıştırarak dinlendirelim. Bu aşamada nişastasını da salacaktır, bu nedenle suyunu süzerken o beyazlığın tamamen kaybolana kadar soğuk sudan geçirilmesine özen gösterelim.

Tencerede kullanacağım sıvı yağımızı ben her zaman azıcık tere yağı ile harmanlarım ki zenginleşsin lezzet olarak pilavım. Pilavın kısık ateşte, tencere kapağı kapalı bir şekilde arada karıştırarak önce pirinçlerini kavuralım. Bu arada suyumuz ısınacaktır ve kaynar suyumuzu ekleyelim tuz ile. Asla bulyon gibi doğal olmayan ekler kullanmam yemeklerimde sizlere de tavsiye etmem ki özellikle beyaz olması gereken pilavların rengini çok kötü etkiliyor. Beyazlığının sağlamlaştırılması için bir iki damla kaynar suyuna pilavımın limon sıkarım, siz de deneyebilirsiniz.

Kısık ateşte üzeri göz göz olana kadar pişen pilavımız hazır demektir. Hiç kapak açılmadan beklenir 10 dakika kadar, sonra bir harman edilir, yine 10 dk kadar beklenir. Bu harmanlamalardan sonra haşlanmış nohutlarımız eklenir ve servise hazırdır pilavımız. Nohutlu Pirinç Pilavı hazır.

Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.