logo

Pekmezli İslim Kebabı Tarifi


7 yıl önce
3.157 kez görüntülendi

Pekmezli İslim Kebabı Tarifi
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Pekmezli İslim Kebabı Tarifi
Malzemeler:
4 adet patlıcan, yaklaşık 20 cm. uzunluğunda
6 parça incik veya kuzunun kol kısmından incik İriliğinde parçalar, her bir parça yaklaşık 175 gr.
Yarım limonun suyu
Yaklaşık 1 su bardağı pekmez
1 adet tarçın çubuğu, 5-6 cm.lik
1 adet taze defneyaprağı, varsa
2 dal taze kekik, varsa (kesinlikle kurusu kullanılmamalı)
1 adet kuru acı biber
1 tatlı kaşığı havanda dövülmüş
tane karabiber ya da
1 tatlı kaşığı toz karabiber
1 su bardağı et suyu
Zeytinyağı (kızartma için)
Üzerine serpmek için 1 tutam kıyılmış dereotu

pekmezli islim kebabı
Yapılışı:
Yıkanmış parça etleri pekmez ve limon suyu dışında baharatların tümü ile bir tencereye yerleştirin. Kapalı olarak yüksek ısıda 1-2 dakika buhar çıkmasını sağladıktan sonra, ısıyı azaltın. Eti saldığı kendi suyunda 1,5 saat pişirin. (Tencerenin kapağı sıkıca kapalı ise su uçmaz ve su eklemek gerekmez.

Kuzu kart ise pişirme süresi 2 saati bulabilir. Tencerinin kapağını sık sık açmak buharın kaçmasına neden olacağından bundan kaçınmalıdır.) Etlerin pişmesine yakın limon suyunu ekleyin ve kısık ateşte etlerin karamel rengine dönmesini bekleyin. Döner dönmez bir su bardağı sıcak su ekleyerek bir taşım kaynatın. (Bu fırın aşamasında kulanmak için gerekli olan et suyunu elde etmek içindir.)

Patlıcanları soymadan uzunlamasına ikiye kesin ve her bir yarımı dörder parça olarak uzunlamasına kesin. Kararmamaları için tuzlu suda tutun. Tavada zeytinyağını kızdırın. Patlıcanları kuruladıktan sonra kızartın. 5-6 adet patlıcan şeritini fırına girecek bir hoşaf ya da cacık tasına (avuç içi genişliğinde) birbiri üzerine gelerek bir yuva oluşturacak şekilde yerleştirin. Ortasına birer parça et koyun.

Üzerine bir kaşık pekmez ve bir kaşık et suyu gezdirin. Üzerlerini bir folyo ile kapatın. 180 derecede ısıtılmış fırında 12 dakika tutun. Servis için tabaklara tersyüz edin. Üzerlerine 1 kaşık pekmez ile 1 kaşık sıcak et suyundan gezdirip dereotu serperek servis yapın. Tuzlu su yapmak için bir litre kadar suya 1 tatlı kaşığı tuz atmakyeterlidir.
Etin pişirileceği tencerenin etleri ancak alacak kadar olması gerekir. Böylece etin dışa verdiği suyun korunması sağlanır. Bu önemlidir.

Pekmezli İslim Kebabı Tarifi Konusuna Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık