Sultan Pilavı

02.09.2014
4.371
A+
A-

Sultan Pilavı
Malzemeler:

500 g baldo pirinç
4 adet incik
2 adet ilikli kuzu kemiği
2 adet kuru soğan
2 adet havuç
6 adet kuru kayısı
1 tatlı kaşığı tuz
3 çay kaşığı karabiber
3 yemek kaşığı tereyağı
300 g tuzsuz badem
100 g çekilmemiş antepfıstığı
2 yemek kaşığı tereyağı
sultan pilavı
Yapılışı:
Yıkadığınız incikleri düdüklüye alınız, kemikleri kaynar suda beklettikten sonra suyunu süzüp düdüklüye koyunuz. Üzerini 4 parmak geçecek kadar kaynar su koyup ocağa alınız. Kaynara çıkınca köpüğünü alınız. Tuzunu da koyduktan sonra düdüklünün kapağını kapatınız. 25-30 dakika pişirdikten sonra ağzını açıp kemikleri çıkartınız. İncikleri didikleyip etleri bir kaba alıp bekletiniz. Suyunu da süzüp daha sonra kullanılmak üzere bekletiniz.
Derin bir kaba aldığınız pirinci tuz atarak sıcak suda 15-20 dakika bekletiniz.

Pilav tenceresine 3 kaşık tereyağı koyup yemeklik doğranmış soğanları ilave ederek arkadan jülyen doğradığınız havuçları koyarak soteleyiniz. Sıcak suda beklettiğiniz kayısıları süzüp kuruladıktan sonra jülyen doğrayıp tencerede sotelemeye devam ediniz.

3 dakikanın ardından kenarda bekleyen et suyunu boşaltınız. Tadına, tuzuna bakıp kaynamaya başlar başlamaz, yıkayıp süzdüğünüz pirinçleri tencereye bırakınız ve suyu pilavın üzerini 1,5 parmak geçecek şekilde boşaltınız.

Karıştırıp ağzını kapattıktan sonra altını kısıp pirinçler açılana kadar demleyiniz. Demleme işlemi bittikten sonra ocağın altını kapatıp dinlendirmeye bırakınız. 10 dakikanın ardından yavaş yavaş karıştırıp havalandırınız. Kayık biraz da derin bir sunum tabağına alınız, incikler soğumuşsa ısıtıp boylamasına ortasına yerleştiriniz. İki yanına da sıcak suda 1 taşım cezvede kaynatıp kabuklarını soyduğunuz fıstık ve bademleri 2 kaşık yağ koyduğunuz tavada pembeleşinceye dek kavurarak etlerin bir tarafına badem, öbür tarafına da fıstıkları yerleştirip servis edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.