Yeşil Mercimekli Ispanak Kökü Yemeği

20.10.2013
12.334
A+
A-

Yeşil Mercimekli Ispanak Kökü Yemeği

Şubat bahara ermeye bir adım daha yaklaştığımız zamandır ya, işte cemrelerin ikisi de bu ay düşer: ilki 20 Subat’ta havaya, ikincisi 26 5ubat’ta suya. Üçüncü cemrenin düşüşü de yakındır. 6 Mart’ta da karaya düşecektir. Cemrenin kelime anlamı ateş halindeki kömür. Fiziki olarak düşen bir kömür parçası yoktur elbet ya halk arasında inanılan “cemre düşmesi” olayının kaynağı da bilinmez.

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Mıkdat Kodıoğlu, “Yılın 180 gün süren soğuk yarısı olarak ayırt edilen Kasım döneminin 100. gününden sonra, sıcaklığın yükselmesiyle ilgili gözlem birikimini, kora benzetilen bir enerji kaynağıyla açıktama düşüncesinden kaynaklandığı söylenebilir,” diyor cemre için.

Kadıoğlu, Osmanlı Tarih Deyimleri ve Terimleri Sözlüğü’nde cemrenin, “Subatın 21, 28 ve Mart’ın 7’sinde havaya, suya ve toprağa düşüp bunları ısıttığına ihtimal verilen hadise için kullanılan tabir” olarak belirtildiğini aktarıyor. İşte bu şubatın soğunda hastalıklardan korunmak için en iyi çözüm demir deposu Ispanak kökü ile beslenmektir.

ıspanak kökü yemeği

Malzemeleri: – 1 su bardağı yeşil mercimek
– 2 su bardağı su
– 1 kilogram ıspanağın kökü
– 2 ufak doğranmış soğan
– 3-4 diş doğranmış sarmısak
– 2 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
– 1 çay kaşığı tane kimyon tuz, karabiber

Yapılışı:Mercimeği ayıklayıp yıkayın, 2-3 saat suda beklettikten sonra süzün. Zeytinyağı, soğan, sarımsak ve kimyonu tencereye koyun, arada karıştırarak 4-5 dakika kavurun.

İspanak kökleriyle birlikte yeşil mercimek ve suyu ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın, su kaynadıktan sonra ateşi kısıp mercimekler yumuşayana kadar pişirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.