Yumuşak Et Kavurma Tarifi

13.06.2017
4.592
A+
A-
Yumuşak Et Kavurma Tarifi

Yumuşak Et Kavurma Tarifi

Malzemeleri:

1 kg dana eti,

2 adet çarliston biber,

1 adet orta boy kuru soğan,

Yarım çay bardağı sıvı yağ,

Yarım çay bardağı su,

Tuz,

Pul biber,

Karabiber.

dana-et-kavurma

Yumuşak Et Kavurma Yapılışı

Öncelikle etlerimizi derin bir tavanın içerisine alalım. Etlerimizin üzerine yarım çay bardağı su ilave edelim. Sonrasında ocağı açarak, etlerin yumuşaması için bir miktar haşlanmaya bırakalım. Ocağın altını çok fazla açmamakta fayda var. Etlerin yavaş yavaş dinlenerek ve kendi suyunu da bırakarak haşlanması beklenir. Etlerin kendi suyunu bırakması, son derece önemlidir. Bu işlem etin daha da yumuşamasını sağlamaktadır.

Bu arada, bir adet orta boy soğanı soyulduktan sonra yıkanarak küp küp doğranır. Hemen ardından iki adet çarliston biber yıkanır. Sonra çok ince olmayacak şekilde doğranır. Biber ile soğan aynı kalınlıkta doğranmalıdır. Biri kalın diğeri ince olursa yanabilir.

Bu sırada etimiz haşlanmış ve suyunu çekmiştir. Yarım çay bardağı sıvı yağ ilave edilir. Etlerimizin orantılı olarak pişmesi için, sık sık karıştırılır. Hemen ardından kuru soğan ve çarliston biber ilave edilir. Tahta kaşıkla sık sık karıştırmak gerekir. Soğanların ve biberlerin yanmaması için sık aralıklarla karıştırılmalıdır.

Etin sertleşmemesi için, son işlem olarak tuz, pul biber ve karabiber ilave edilir. Etlerimizin pişmesinin ardından, ocağın altı kapatılarak tavanın kapağı kapatılır. Beş dakika kadar etlerimiz dinlendirilir. Dinlenmesi yemeğinizin lezzeti açısından son derece önemli bir detaydır. Sonrasında servis tabağına alınarak et kavurma servis yapılır.

Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.