Biber Çanağında Peynirli Közlenmiş Patlıcan

07.06.2013
3.392
A+
A-
Biber Çanağında Peynirli Közlenmiş Patlıcan

Lor Peynirli Közlenmiş Patlıcan

Yaz aylarında, o sıcağa rağmen çalışır bizim fırın. En azından haftada bir kez. Pazardan aldığım etli kocaman biberleri közleriz. Bu kitapta da tarifini verdiğim pek çok sekle bürünür közlenmiş biber. Hangi yiycccğc girerse girsin, tadını değiştirir, çoğaltır sanki.

Bu sayfadaki tarif de yaratıcı günlerimden birinde ortaya çıkmıştı. Bayılmıştım kendilerine, sizinle de paylaşmak istedim ama tarife geçmeden biraz biberden bahsedeyim isterseniz. Biberin domates ve patlıcanla aynı aileden geldiğini biliyor muydunuz? Ben onlara güneşgiller diyorum, her ne kadar çoğu gece büyümeyi seçse de. Soianaceae, Latincedeki familya adı bu sevgili yaz sebzelerimizin.

Biz Türkçede “patlıcangiller” diyoruz. Üstelik sadece biber, domates ve patlıcan değil, tütün, patates, Ege’de bambul veya Girit otu gibi adlarla bilinen yabani bir ot, son yıllarda ülkemizde “altın çilek” adıyla pek revaçta olan güvey feneri bitkisi de patlıcangiller familyasından. Türkiye’de bu ailenin 12 türü yaşıyorsa da kimileri tropik bölgelerde yaşayan toplam 90 cinsi kapsıyor patlıcangiller.

Malzemeleri: – 1 bostan patlıcanı
– 4 kırmızı biber
– 2 çorba kaşığı yoğurt
– 2 çorba kaşığı lor peyniri
– 50 gram tulum peyniri
– 50 gram tuzsuz, ayıklanmış yerfıstığı
– 1 avuç ince kıyılmış maydanoz
– 2 diş sarmısak
– tuz, kırmızı pul biber

Lor Peynirli Közlenmiş Patlıcan

Yapılışı: Patlıcanı yıkayıp ateş üzerinde közleyin, kabuklarını ayıklayın. Biberleri fırında közleyin, kabuklarım soyun. Biber dışındaki tüm malzemeyi mutfak robotunda püre haline getirin. Mini kek kalıplarında közlenmiş biberden çanaklar hazırlayın ve ortalarına patlıcan ezmesinden koyun.

(Farklı sunum önerileri: Biberleri uzunlamasına 3 şerit halinde kesin. Geniş tarafına ezmeden koyup rulo yapın. Ezmeyi ufak kâselere pay edip ev yapımı yufka cipsiyle sunun. Veya mini tuzlu çöreklerin üzerinde kanepe gibi de sunabilirsiniz.)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.