Domates Salçası

31.10.2014
3.532
A+
A-

Domates Salçası
Malzemeler:

1 kg salça için
• 10 kg olgun domates
• 1 su bardağı zeytinyağı
• Tuz
Yapılışı:
Salça yaparken etraf batar. Mutfakta yapacaksanız halılarınızı kilimlerinizi kaldırın. Biz ya mutfağın ortasına gazete serip üstüne yerleştirdiğimiz bir tüpte veya açık havada yapıyoruz salçayı.
Domatesleri yıkayıp süzün. Kabuklanyla birlikte, büyüklüğüne göre 4 veya 8 parçaya bölün. Geniş bir tencereye koyun. Kapağını örtün. Kendi suyuyla orta ateşte yumuşayana kadar pişirin.
Kalın tabanlı, geniş başka bir tencerenin üzerine bir kevgir koyun. Domatesleri kevgire boca edin. Kevgirin altına akan domates suyu salçada kullanılır, sakın atmayın. Domates ılınınca elinizle basura basura kevgirden geçirin. Kevgirin üzerinde sadece domates kabuklan kalacak.
domates salçası
Elde ettiğiniz domates ezmesini harlı ateşe koyun. Sık sık karıştırarak suyu uçuncaya kadar pişirin. Suyu kalmayınca ateşi kısın. Tahta kaşıkla devamlı karıştırarak kıvamı iyice koyulaşana kadar pişirin. Bu sırada etrafa sıçrar, kollarınıza, yüzünüze, gözünüze dikkat edin. Uzun saplı bir tahta kaşık kullanın. Uzun kollu bir kıyafet giymenizde fayda var.

Salçaya bir iki avuç dolusu tuz ilave edin. Karıştırarak tuzu eritin. Tadına bakın, gerekirse biraz daha ilave edin. Tuzlu bir salça tadı alacaksınız. Salçanın dayanıklı olması için bol tuzlu olması daha iyidir.

En son olarak 1 su bardağı zeytinyağı katın. Devamlı karıştırarak 10-15 dakika daha pişirin. Ateşten alıp soğumaya bırakın.
Salçayı cam kavanozlara doldurun. Üzerini tamamen kaplayacak kadar zeytinyağı ilave edin. Kapağım kapatın. Serin ve karanlık bir yerde saklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.