Kelle Paça Çorbası Tarifi

21.02.2016
6.110
A+
A-
Kelle Paça Çorbası Tarifi

Kelle Paça Çorbası Tarifi

Özellikle kemikler için çok besleyici bir besin kaynağı olan kelle ve paça, şimdilerde kasaplarda temizlenmiş olarak bulunabiliyor. Aslında kelle paça çorbası, bir hayli ön hazırlık isteyen bir yemektir. İlk olarak baş ve ayakların üzerindeki tüyler ateşte tütsülenir. Gözle görünmeyen ince tüyler için de yassı ve uzun bir demir parçası iyice ısıtılarak baş ve ayakların üzerinde gezdirilir. Daha sonra bıçakla kazınarak bol suda pek çok kez yıkanarak pişirilmeye hazırlanır.

Malzemeleri:

1 adet kuzu kellesi, (temizlenmiş, tütsülenmiş)

6 adet kuzu paçası, (temizlenmiş, tütsülenmiş)

4 diş sarımsak,

1 çay bardağı sirke, (veya limon)

Tuz.

Yapılışı:

Kalın tabanlı, derin bir tencereye temizlenmiş, iyice yıkanmış kelle ve paçaları yerleştirin. 15 su bardağı su koyarak orta ısılı ateşte kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra bir kevgirle üzerinde biriken kefini (köpüğünü) alıp atın. Tuz ekleyip ateşi kısın ve etler kemiklerinden kolayca ayrılacak hale gelinceye kadar, yaklaşık 2-3 saat pişirin.

Bu esnada suyu eksildikçe sıcak su ilave edin. Sarımsağı biraz tuz ilavesiyle irice dövün. Sirke ile birlikte bir kasede karıştırın. Kelle ve paçanın etlerini kemiklerinden ayırın. Tabaklara suyuyla beraber koyup sarımsaklı sirke karışımından 1 çorba kaşığı ilave ederek sıcak servis yapın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.