Oktay Usta Fırında Balık Tarifi

20.10.2013
248.601
A+
A-

Oktay Usta Fırında Balık Tarifi 

Malzemeleri: – Kişi başına bir balık. ( Mevsimine göre Çipura, Levrek, Palamut )

Yapılışı:
Fırın tepsinize kenarlarını geniş tuttuğunuz bir yağlı kâağıt yayın. Ortasına balıkları dizin, kağıdı balıkların üzerini tamamen kapatacak şekilde ortada buluşturun, kenarlarından tel zımbayla zımbalayın ki açılmasın. Fırınınızı 200 dereceye getirin ve balıklan 35-40 dakika pişirin.

Ben balığı olduğu gibi seviyorum, yağsız, tuzsuz, limonsuz. Ancak arzu ederseniz siz pişirmeden önce üzerine tuz ve karabiber serpebilirsiniz. Hatta içlerine ve üzerlerine halka halinde dilimlenmiş soğanlar, domates, patates, bol maydanoz, taze veya tohum halde kişniş, defne yaprağı koyabilirsiniz.

Balık salatayla gider. Yanına koca bir kase de salata hazırlayın. Biliyorum yapmadığınız, bilmediğiniz bir tarif değil ancak istedim ki bu kitabın sayfaları arasında bulunsun, sadeliğin güzelliğini anımsatsın. Ben bu renkli turpları da çok seviyorum balığın yanında.

Oktay Usta Fırında Balık Tarifi

Bunu Biliyormuydunuz; Her yıl Şubat ayında, Nijerya’nın kuzeybatı bölgesindeki Kebbi eyaletinde bir hasat şenliği yapılırmış. 1934 yılından beri düzenlenen festival sırasında yüzlerce adam suya girer ve balık avlamak için birbiriyle yarışırmış.

Bu sırada teknelerde davulcular var güçleriyle davullarına vurur, kıyıdakiler ellerine geçirdikleri ses çıkaran her şeyi sallayarak gürültü yaparmış. Bu gürültünün nedeni sesin balıkları sığ sulara çekeceği inancı.

Kazanan en büyük balığı yakalayan kişi olacağı için herkes dikkatle iri balıkları gözlermiş. Bir festivalde kazananın yakaladığı balık o kadar büyükmüş ki, onu karaya çekmek için dört kişi ter dökmüş.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.