Tulumba Tatlısı

04.11.2014
6.246
A+
A-
Tulumba Tatlısı

Tulumba Tatlısı
Malzemeler:

6 su bardağı un
200 gram irmik
100 gram nişasta
4 su bardağı sıvı yağ
8 su bardağı su
15 adet yumurta
Şerbeti için:
3 kg şeker
8 su bardağı su
1/2 limon

tulumba
Yapılışı:
Hamur tatlılarının şerbeti önceden hazırlanır. Şerbeti için 3 kg şekeri derin bir tencereye boşaltıp içine suyu katınız ve orta ateşte kaynamaya bırakınız. Limonu da katıp 30 dakika sonra ateşten alınız ve soğumaya bırakınız. 6 su bardağı suyu altı yuvarlak bir tencereye boşaltınız ve üzerine iki çorba kaşığı yağ döküp kaynatınız. Daha sonra un ve irmiği yavaş yavaş yediriniz. Devamlı karıştırınız.

Nişastayı da döküp hamuru sarımtırak hale gelinceye kadar pişiriniz. Geniş bir yere alıp soğumaya bırakınız. Soğuyunca yumurtaları kırıp hamur iyice yediriniz. Ayrı bir ateşe geniş bir tencereyi koyup içine yağı ilave ediniz.

Yağ kızınca hamurdan bir miktar alıp tulumba kalıbının içine koyunuz ve yağm kenarından sıkmaya başlayınız. Makineden ve undan çıkan hamur parmak büyüklüğüne gelince kesiniz. Bu işlem kalıptaki hamur bitinceye kadar devam edecektir. Hamur bitince sıktığımız tatlıları yağda devamlı karıştırınız. Kızarınca çıkarıp soğuk şerbete atınız. 15 dakika sonra çıkarıp tepsiye alınız. Bu işlemleri hamur bitinceye kadar birkaç kez yapınız ve tatlıları şerbetten çıkarınca servis ediniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.