Tuzda Çipura Yapılışı

29.09.2014
8.475
A+
A-

Tuzda Çipura Yapılışı
Malzemeleri:

1 adet kiloluk çipura

2 kilo tuz (kaya veya normal)

2 adet yumurta akı

1 adet limon

Sos malzemeleri:

1 kahve fincanı zeytinyağı

1 adet limon

Yapılışı:1. Balığın iç organlarını ve pullarını ayıklayın.
2. Tuzu yumurta akı, limon suyu, az su ilavesi ile macun haline getirin.
3. Balığın fırın kabına oturacağı yüzeyi tuz macunu ile kaplayın. Üzerine balığı karınüstü oturtun.
çipura
4. Tuz macununu balığın üzerine hiç boşluk kalmayacak şekilde sıvazlayın, bir kabuk oluşturun. Fırın kabını önceden 200 derecede ısıtılmış fırına verin. Yaklaşık 30 dakika pişirin.
5. Fırın kabını yanında zeytinyağı limon suyu karışımı ile olduğu gibi servise verin.
6. Servis yapmak için çekiçle kabuğu kırın. Tuzda balık yapan bazı restoranlarda şov amacı ile fırın kabı alevli olarak masaya getirilmektedir.

Not: İspanya Barselona’da ise çipura doğrudan doğruya fırın kabına yatık konmaktadır. Üzerine kürekle kaya tuzu dökülüp tümsek oluşturulur. Hemen ardından 200 derece fırına verilir. Porsiyonluk tek çipura özel fırında 8 dakika pişirilir. Fırın üreticileri balığın ağırlığına, fırının ısı derecesine göre pişme sürelerini tablo halinde verirler.

tuzda çipura

Tuzda Balık Nasıl Yapılır?

Kaya tuzu veya normal tuz yumurta akı, limon suyu ve az su ile macun haline getirilir. Fırın tepsisine karın-üstü oturtulmuş en az 700 gramlık büyük boy bütün balığın üzerine sıvazlanır. Sonra da fırında pişirilir. Fırında tuz sertleşir, balık üzerinde kabuk oluşturur. Balık da kabuk içinde kendi suyuyla pişer. Servis anında sert tuz kabuğu çekiçle kırılır. Balığın büyüklüğüne göre fırında pişme süreleri değişkendir. Örneğin 200 derecede kızdırılmış fırında 1 kiloluk balık için bu süre 30 dakika, 1,5 kiloluk balık için 40 dakikadır. Tabii fırın cinsi pişirme süresini etkilemektedir. Verilen bu süreler normal fırınlar içindir. Örneğin modern fanlı özel fırınlarda pişme süreleri çok azalmakta; 8-10 dakikaya inmektedir. Çipura, fangri, mercan, sinarit, karagöz, mırmır, eşkina, alabalık, granyöz, levrek, vs. türü beyaz etli balıklar tuzda balık için elverişlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.