Balkabağı Reçeli Yapılışı

03.01.2016
21.869
A+
A-

Balkabağı Reçeli Yapılışı

Edirne’de ve Tekirdağ’da sıkça yapılır. Toz şeker yerine bal kabağı reçelinde pekmez de kullananlar vardır.

Malzemeleri:

2 kilogram bal kabağı,

3 yemek kaşığı sönmemiş kireç,

2 kilogram toz şeker,

3 litre su,

8-10 diş karanfil,

Yarım limon.

balkabagi-receli

Yapılışı:

Balkabağının kabuğunu incecik soyun. Çekirdek yatağını çıkarın. İki parmak kalınlığında parçalara bölün; arzu ederseniz küçük küçük doğrayın.

Doğranmış balkabaklarını kireç suyuna yatırın. Her 10 dakikada bir bu suyu karıştırarak kabakları 2,5 saat kireçli suda bekletin. Daha sonra kabakları bol suda üç dört kez yıkayıp süzün. Bir tencerede 2 kg şeker ve 3 litre su ile şerbet hazırlayın.

Kıvamı koyulaşana kadar ateşte tutun. İyice kaynadıktan sonra, ağdalaşmaya yakınken suyu iyice süzülmüş kabakları ilave edin. Kabaklar önce büzüşür, pişmeye yakın tekrar düzelirler. Çok kısık ateşte 1-1,5 saat kaynatın. İndirmeye yakın limon suyunu ve karanfili katın. Kıvamını anlamak için bir damla reçeli porselen tabağa damlatın.

Sağa sola akmadan duruyorsa olmuştur. Kabağın suyu ağdalaşmadan ateşten alınmalıdır. Cam kavanozlara doldurup saklayın.

Kireç Suyu Nasıl Hazırlanır?

5 su bardağı su içerisine 50-60 gram sönmemiş kireci koyarak söndürün. Su durulana kadar bekletin. Suyun üzerindeki duru, temiz kireç suyunu bir kap içerisine alın. Bu suyu da durulana kadar bekletin. Üzerinde kalan duru kısmı tekrar farklı bir yere alın. Tekrar durulana kadar bekletin. Bu işlemi toplamda 4-5 kez yapmanız gerekir.

Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.