Beyaz Çevirme Tatlısı

15.03.2012
6.205
A+
A-
Beyaz Çevirme Tatlısı

Beyaz Çevirme Tatlısı

Beyaz çevirme tatlısı bir osmanlı mutfağının değişmez lezzetlerinden sadece bir tanesidir. Genelde akşamcılar meze olarak kullanır.

Malzemeleri: 1 çorba kaşığı limon suyu
1 paket vanilya
Yarım su bardağı su
3,5 su bardağı toz şeker
3 çorba kaşığı kaymak

Yapılışı: Şeker ile suyu orta ateşte tencerenin ağzını kapatmadan şurup haline getirinceye kadar (yaklaşık 40-45 dakika) kaynatın. Tencerenizi ocaktan almadan 5-6 dakika önce limon suyunu ekleyin. Arada bir tahta kaşık ile karıştırın ve şurup haline geldikten sonra soğumaya bırakın.

Beyaz Çevirme Tatlısı
Şurup soğuduktan sonra, tahta kaşıkla hep aynı yönde çevirin. Bu süre yaklaşık 20 dakikayı bulacaktır. Şurup krem rengine dönmeye başlayınca kaymak ve vanilyayı katıp çevirmeyi sürdürün.

Bu işlem en az 60 dakika sürmelidir. Kaymak bütünüyle eriyip şurubun içine karıştığında tatlınızı cam kâselere paylaştırın ve buzdolabında dinlenmeye bırakın. Beyaz çevirme tatlısını buzlu su eşliğinde servis yapabilirsiniz.

Bunu Biliyor muydunuz?

Domates Amerika’nın keşfiyle birlikte “eski dünya” ya gelmişti. Meyve mi yoksa sebze mi olduğuna dair tartışmalar günümüzde bile çözülemese de bu doğa harikası.

Akdeniz dünyasının pişirme kültüründe bir devrime neden olacaktı. Bir yahni ve sos bazı olan domatesin Avrupa kentlerine ulaşmasının arkasında Osmanlı ‘nın küçümsenemeyecek rolü vardı. Çünkü bu egzotik bitki başlangıçta öylesine pahalıydı ki, onu alabilecek fınansal güç Osmanlı’da bulunuyordu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.