Çerkez Tavuğu Tarifi

28.03.2014
4.931
A+
A-
Çerkez Tavuğu Tarifi

Çerkez Tavuğu Tarifi

Malzemeleri: • 1 adet yağlı tavuk
• 6-7 dilim bayat ekmek içi
• Tuz
• 1 adet büyük soğan
• Kırmızı biber
• Karabiber
• 500 gram ceviz içi (Eski ve yağlı olmalı)

Yapılışı:Tavuğu bir büyük soğanla haşlayın. Haşlandıktan sonra kemiklerini ve derisini ayırın, soğanı saklayın. Parmak büyüklüğünde parçalara bölüp, servis yapılacak büyük bir kayık tabağın dibine yaygın bir şekilde dizip bir kenara bırakın.

Cevizlerin zarını ayıklayın. Et makinesinden iki defa geçirin. Makineden geçmiş bu cevizleri bir tepsiye koyun.

çerkez tavuğu

Aynı makineden, hafif ıslatılmış ve iki avuç arasında sıkılarak suları çıkarılmış ekmek içiyle beraber, tavukla haşladığınız soğanı da çekin. Ekmeğin miktarı çekilmiş cevizlerden daha az olmalı. Bunu da bir kenara bırakın.

Tepsiye koyduğunuz cevizlerin üzerine bolca acı kırmızı biber ilave edin. Kaynamakta olan tavuk suyundan biraz dökün, elle mıncıklayarak cevizin yağını çıkarmaya çalışın. Bu iş çok kolay olmaz; az cevizi az tavuk suyuyla uzunca mıncıklamak gerekir. Eğer ceviz yağı çıkmamakta inat ediyorsa, o zaman temiz bir tülbentle sıkarak çıkarmaya çalışın. Elde ettiğiniz ceviz yağını minik bir kâseye koyup saklayın.

Cevizlere ekmekleri ve damak tadınıza göre tuz katın. Kaynamış tavuk suyuyla karıştırarak koyuca bir krema haline getirin. Tadına bakın. Tuzu tam, acılığı da biraz ağza dokunacak kadar olmalıdır. Koyu olmuşsa tavuk suyuyla tekrar sulandırın. Elde ettiğiniz malzemenin tadından emin olduğunuz zaman, bu malzemeyi tabağa yaydığınız tavukların üzerine dökün. Çatalla oyuk kanallar açıp, zorlukla elde ettiğiniz ceviz yağını üzerine dikkatle dökün.

Not: Kolay olması için, tavuk ve cevizli kremayı bir gün önceden hazırlayın. Yeneceği gün tabağa yerleştirin. Cevizli krema koyulmuşsa, ılık tavuk suyuyla sulandırıp servis tabağına alın.
Benim küçük kıyma makinem var. ununla çekilmiş ceviz yağı daha kolay çıkar. Ama bu makineler antika oldu. Robotla çekilirse ne olur bilemem. Çok ama çok beğenilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.