logo

Domates Sosu Tarifi


5 yıl önce
4.266 kez görüntülendi

Domates Sosu Tarifi
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Domates Sosu Tarifi

Ben bir yemeklik tarif sundum. Fakat siz domates sosunu uzun süre saklamak için yapıyorsanız x4, x5 gibi malzemeleri oranlı çoğaltın. Örnek, 2 kilo domates, 8 diş sarımsak, 8 yemek kaşığı zeytinyağı vs.

Malzemeleri:

Yarım kilogram domates,

2 diş sarımsak,

2 yemek kaşığı zeytinyağı,

2 çay kaşığı tuz,

1 yemek kaşığı sirke.

domates-sosu

Yapılışı:

Domateslerin altına bıçak yardımı ile x işareti şeklinde kesin. Bir tencereye dizin. Tencereye dizerken bir birlerine değecek, boşluk kalmayacak şekilde dizmeniz gerekir. 2-3 cm’lik kaynar su koyarak kapağı kapalı şekilde 6 dakika kaynatın. Daha sonra soğuk sudan geçirerek domateslerin kabuklarını soyun.

Mutfak robotu yardımı ile domatesleri püre haline getirin. Sarımsakları ince bir şekilde doğrayın. Zeytinyağında hafifçe çevirin. ( zamanlamayı kendiniz belirleyin. Ocakta ne kadar çok kalırsa sosta o kadar çok sarımsak tadı alırsınız ) Sos malzemelerinin hepsini ekleyerek kaynama noktasına getirin.

Daha sonra ocağın altını kısın ve 2 saat kadar domates sosunu pişirin. Domates sosu soğuduktan sonra hava almayan bir kavanoz içerisinde saklayınız. Buzdolabında dayanma süresi max 7 gündür.

Fakat uzun süre saklamak isterseniz, sterilize ettiğiniz cam kavanozla oda sıcaklığında güneş almayan bir yerde bekletebilirsiniz. Alternatif olarak vakumlu buzdolabı poşetinde buzlukta saklayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık