Domates Sosu Tarifi

10.09.2015
4.685
A+
A-
Domates Sosu Tarifi

Domates Sosu Tarifi

Ben bir yemeklik tarif sundum. Fakat siz domates sosunu uzun süre saklamak için yapıyorsanız x4, x5 gibi malzemeleri oranlı çoğaltın. Örnek, 2 kilo domates, 8 diş sarımsak, 8 yemek kaşığı zeytinyağı vs.

Malzemeleri:

Yarım kilogram domates,

2 diş sarımsak,

2 yemek kaşığı zeytinyağı,

2 çay kaşığı tuz,

1 yemek kaşığı sirke.

domates-sosu

Yapılışı:

Domateslerin altına bıçak yardımı ile x işareti şeklinde kesin. Bir tencereye dizin. Tencereye dizerken bir birlerine değecek, boşluk kalmayacak şekilde dizmeniz gerekir. 2-3 cm’lik kaynar su koyarak kapağı kapalı şekilde 6 dakika kaynatın. Daha sonra soğuk sudan geçirerek domateslerin kabuklarını soyun.

Mutfak robotu yardımı ile domatesleri püre haline getirin. Sarımsakları ince bir şekilde doğrayın. Zeytinyağında hafifçe çevirin. ( zamanlamayı kendiniz belirleyin. Ocakta ne kadar çok kalırsa sosta o kadar çok sarımsak tadı alırsınız ) Sos malzemelerinin hepsini ekleyerek kaynama noktasına getirin.

Daha sonra ocağın altını kısın ve 2 saat kadar domates sosunu pişirin. Domates sosu soğuduktan sonra hava almayan bir kavanoz içerisinde saklayınız. Buzdolabında dayanma süresi max 7 gündür.

Fakat uzun süre saklamak isterseniz, sterilize ettiğiniz cam kavanozla oda sıcaklığında güneş almayan bir yerde bekletebilirsiniz. Alternatif olarak vakumlu buzdolabı poşetinde buzlukta saklayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.