Duble Çikolatalı Meyveler

22.05.2015
3.067
A+
A-
Duble Çikolatalı Meyveler

Duble Çikolatalı Meyveler

Meyveler yaklaşık 24 parça olmalıdır. Çeşit tercihi size bağlıdır. örnek vermek gerekirse; çilekler, kirazlar, portakal dilimleri, büyük çekirdeksiz üzümler, kumkat, çekirdekleri çıkarılmış kuru erikler, çekirdekleri çıkarılmış hurmalar, kuru kayısılar, kuru şeftaliler ya da kuru armutlar olabilir. Biz şimdi bandıracağınız o lezzetli çikolataya geçelim.

Malzemeleri:

115 gram beyaz çikolata, parçalara bölünmüş,

115 gram bitter ya da sütlü çikolata, parçalara bölünmüş

Yapılışı: 1. Meyveleri yıkayıp kağıt havlu üzerinde kurumaya bırakın. Kiraz ve üzüm gibi zarfı meyveleri iyice yıkayıp kurulayın. Diğer kullanılacak bütün meyveleri soyun ve bir bütün halinde bırakın.

2. Beyaz çikolatayı benmari usulü eritin. Ocaktan alıp yavaş yavaş karıştırarak 29°C olana kadar ılıtın. Meyveyi sapından ya da ucundan tutun. Üçte ikisini çikolataya bulayın. Fazla çikolatayı yağlı kağıda döküp yayın. Çikolata katılaşana kadar bekletin.

3. Bitter ya da sütlü çikolatayı benmari usulü eritin.

4. Çikolatayı ateşten alın ve vücut sıcaklığının biraz altında, 30°C civarında olana kadar soğutun. Beyaz çikolata kaplı meyveleri saplarından ya da uçlarından tutarak üçte birlik kısımlarını bitter çikolataya batırarak zikzak görünümler oluşturun. Tepsiye yerleştirin. 15 dakika katılaşana kadar bekletin. Servisten önce oda sıcaklığında 10-15 dakika bekletin.

Eğer Çikolatalara Nane Tadı Vererek Ferahlamak istiyorsanız; Lütfen aşağıdaki tarifimizi inceleyiniz. 

1. Yumurta akını derin bir kasede mikserle hafifçe çırpın. Kremayı ve nane esansını ilave edip karıştırın. Pudra şekeri azar azar yedirerek ekleyip düzgün bir hamur yoğurun. Hafifçe soluk yeşil renk alana kadar 1-2 damla yeşil gıda boyası damlatın.

2. Hazırladığınız hamuru pudra şeker serpilmiş zemine alıp 1 cm kalınlığında açın. 4 cm kalınlığında halka ya da kare şeklini verin. Yağlı kağıtla kaplı tepsiye aralıklı olarak dizin. 8 saat kurumaya bırakın ve tersini çevirin.

3. Çikolatayı benmari usulü eritin. Hafifçe soğutun. Çikolatayı her naneli tatlının üzerine döküp yayın ve yağlı kağıdın üzerine serin. Çikolata katılaşana kadar soğutun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.