Etli Biber Dolması

30.10.2014
4.335
A+
A-

Etli Biber Dolması
Malzemeler:

1/2 kg dolmalık biber
2 soğan
2 domates
1/2 demet maydanoz
200 gr yağlı kıyma
1 çay bardağı pirinç
Tuz, karabiber
etli biber dolması

Yapılışı:
Kullandığınız dolmalık biber ne kadar ince etliyse o kadar iyidir. Biberlerin sap kısmını önce başparmağınızla içeri doğru bastırın, sonra yukarı çekin. Böylece hem sap, hem de çekirdek kısmını ayıklamış olursunuz. İçindeki ince çıkıntıları ve tohumlan ayıklayın. Dip kısmına bıçakla bir kesik atın (dolma suyunu içine çekebilsin). Yıkayıp süzün. Her biberin içine işaret parmağınızın ucuyla bir tutam tuz sürün.
Soğanı incecik kıyın. Domatesi küp küp doğrayın. Yıkanmış maydanozu incecik kıyın. Pirinci yıkayıp süzün. Tüm harç malzemesini geniş bir kabın içinde ezmeden harmanlayın (yoğurmayın).

Biberleri, üstten bir parmak boşluk kalacak şekilde fazla sıkıştırmadan bu harçla doldurun. Açık kısımları yukan bakacak şekilde kalın tabanlı bir tencereye dizin. Dolmaların yarısına gelecek şekilde su ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın.

Önce harlı ateşte bir taşım kaynatın. Daha sonra ateşin altını kısıp pirinç yumuşayana kadar, yaklaşık yarım saat pişirin. Yanında yoğurtla sofraya getirin.
KAVRULMUŞ DOMATESLİ DOLMA
Etli dolmaların üzerine küp küp doğranmış, sonra yağda kavrulmuş domates gezdirip öyle pişirebilirsiniz.

KURUTULMUŞ KIRMIZI BİBER DOLMASI
Tatlı salçalık kırmızı biberlerin çekirdeklerini temizleyip balkona asarak kurutabilirsiniz. Bu biberin nefis bir dolmasını yapar annem. Kuru biberi önceden haşlamaya gerek yoktur, tencerede hemen yumuşar. Buna domates kullanmaz, salça koyar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.