Etsiz İçli Köfte Tarifi

17.10.2014
5.342
A+
A-
Etsiz İçli Köfte Tarifi

Etsiz İçli Köfte Tarifi

Etsiz içli köftenin içerisine bu yazdığım iç yerine, soğan ve ıspanakla hazırlayacağınız bir karışım da koyabilirsiniz.

Malzemeleri:

1 çay bardağı nohut
2 büyük soğan
100 gram doğranmış ceviz
8 yemek kaşığı veya 1 çay bardağı tahin
1 yemek kaşığı limon suyu
Tuz, karabiber, yenibahar, kırmızıbiber

Dış Malzemesi:
1,5 su bardağı sefer kitel (ince kırılmış buğday)
1,5 su bardağı ince bulgur
Tuz
Kırmızıbiber (isteğe bağlı)
Kişniş ve kimyon

Haşlama İçin:
1/2 limonun suyu

etsiz içli köfte

Yapılışı:
1. Nohutu bir gece önceden ıslatıp, sabahtan 30 dakika pişirin. Soğuduktan sonra kabuklarını soyun, o zaman ikiye ayrılır. Soğanı ince doğrayın, ya da uygun rendeniz varsa, suyunu çıkarmayacak şekilde rendeleyin. Rendelediyseniz gerek yok, ama ince doğradıysanız, tuz ile ovup, yıkayıp, süzdürün. Yalnız iyice süzün, hiç su kalmasın. Şimdi, uygun derin bir kapta, iyice süzülmüş soğanı, doğranmış cevizi, ikiye ayrılmış nohutları, tahini, limon suyunu, tuz, karabiber, kırmızıbiber, yenibaharı da katıp hepsini karıştırın. Tahin ve limon suyu olduğu için bu karışım katı olacaktır.

2. Köfte için önce sefer kitel ve bulguru kuru olarak karıştırın. Tuzunu, kırmızıbiberini, kişniş ve kimyonunu koyun. 1,5-2 bardak soğuk su ile ıslatın. Yoğurmaya başlayın. 1 bardak suya daha ihtiyaç duyacaksınız. Kaygan ve güzel, şıkır şıkır bir köfte yoğurun. Ben makineden çektim ve iki kere çekince gayet güzel oldu. Önce bir kere çektim. Sonra iyice ıslatıp, ikinci kere çektim. Sonra köfte adaptörünü taktım. Oyulunca 6-7 santim kadar kopardım. Dibini kapattım. Bir kaşık yardımıyla içini koydum. Kaşığın sapıyla için dibe iyice yerleşmesini sağladım. Zira, tahin ve limondan dolayı iç sert. Sonra ağzını kapadım. Bir tepsiye, birbirlerinin üzerine gelmeyecek şekilde dizdim. Bu reçeteden 43 köfte çıktı.

3. Büyükçe bir tencereye 1-1,5 litre kaynar su koyun. Tuz atın ve 1/2 limonun suyunu koyun. Kaynadıktan sonra köftelerin yarısını atın. Daha doğrusu yavaş yavaş koyun. Hepsi dibe çökecek. Tencerenin ağzını kapatın. Bir süre sonra kaynar. Tencereyi dikkatle izleyin. Haşlanan köfteler üste çıkar, yani yüzmeye başlar. Onları hemen kevgirle alın. Birinci partiyi alınca, ikinci partiyi atın, aynı şekilde haşlayın. Sıcak ikram edin. Yanında salata ve ayran servis yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.