Evde Kefir Tarifi

18.06.2017
1.394
A+
A-
Evde Kefir Tarifi

Kefir Tarifi

Kefir tanelerinin taze süte eklenmesinden sonra sütün bir torbada mayalanmaya bırakılmasıyla elde edilen kefir, ferahlatıcı, fermente edilmiş, geleneksel bir içecektir. Günümüzde bakteriyel starter kültür kullanılarak yapılabiliyor, içerdiği yararlı bakteriler de vücudunuza sağlık katıyor.

Litre İçin

1 litre tam yağlı inek sütü

1/2 tatlı kaşığı veya 1 kese kefir starter kültür

kefir-mayalamasi

Yapılışı:

Sütü bir tencereye koyun ve sıcaklığı 32°C’ye ulaşana sıcak su dolu daha büyük bir tencerenin içine oturtarak (benmari usulü) kısık ateşte ağır ağır ısıtın. Altını kapatın, starter kültürü sütün yüzeyine serpin ve sütü 5 dakika dinlendirin. İyice karışması için sütü yukarı aşağı hareketlerle çırptıktan sonra sterilize edilmiş kaplara aktarın ve ağızlarını kapatın. Olgunlaşması ve keskin tadının oluşması için oda sıcaklığında 12-24 saat boyunca dinlendirin. Ne kadar uzun süre dinlendirirseniz o kadar keskin bir tat oluşur; bu nedenle daha önce kefir içmediyseniz ilk denemenizde dinlendirme süresini kısa tutun. Kefiri buzdolabında saklayın ve 10 gün içinde tüketin.

Daha fazla kefir yapmak için 1 litre ılık süte 50 ml mayalanmış kefirden ekleyin ve 12 saat daha dinlendirin. Yeniden kültürleme süreci, aynı kefirle beş defaya kadar tekrarlanabilir. Ondan sonraki kefiri yeniden kuru starter kültür alarak yapmanız gerekir.

Hayatınızda ilk defa kefir içiyorsanız azar azar tüketin. Miktarı bir iki haftaya yayarak arttırın. Eğer bir anda çok hızlı ve fazla içerseniz sindirim sisteminiz, olumsuz tepki verebilir. Bu nedenle kefiri beslenme sisteminize adım adım dâhil etmekte fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.