logo

Hamsi Tava


6 yıl önce
4.888 kez görüntülendi

Hamsi Tava
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Hamsi Tava
Malzemeler:

1 kg hamsi
1 su bardağı kadar mısır unu (in çekilmiş)
Tuz
Yaklaşık 8 çorba kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:
Balıklan temizleyin, yıkayıp süzün, içlerini tuzlayın. Bir tabağın içinde mısır ununu tuzla karıştırın. Hamsilerin her tarafını tuzlu mısır ununa bulayıp bir tepside biriktirin.

Kalın tabanlı bir tavayı ısıtın. 3 çorba kaşığı yağ koyup yağın ısınmasını bekleyin. Sonra hızlıca, tavaya sığacak kadar hamsiyi, kuyrukları ortada birleşecek gibi yan yana dizin. Orta-harlı ateşte, hamsilerin üstündeki mısır unu pembeleşene kadar pişirin.
hamsi tava

Sonra üstüne dümdüz bir kapak kapatın. Bir elinizle tavanın sapından, bir elinizle üstündeki kapaktan tutup tavadaki yağı bir tabağa süzün. Tavayı kapakla birlikte tersyüz edin (ellerinizi yakmamaya dikkat edin).

Şimdi boş olan tavayı tekrar yağlayın. Kapağa gelmiş olan balıklan, şeklini bozmamaya dikkat ederek tekrar tavaya alın. Diğer tarafını da pembeleşene kadar pişirin. Bir hamsinin pişip pişmedigine bakın; kılçığından kolayca aynlabilmeli.
Kalan balıklan da aynı şekilde pişirin. Bekletmeden servis yapın. Yeşil salata ve mısır ekmeği ile yiyin. Karadenizliler yanında turşuyu da eksik etmiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık