logo

Humus Tarifi


6 yıl önce
6.256 kez görüntülendi

Humus Tarifi
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Humus Tarifi
Malzemeler:

1 su bardağı nohut
10 çorba kaşığı tahin
Tuz
Süsleme için:
Domates, salatalık turşusu, zeytinyağı, acı kırmızıbiber
Yapılışı:
Bir gece önceden nohutu ayıklayın, ıslayın. Ertesi gün ıslama suyunu süzün. Üstüne iki üç parmak çıkacak kadar temiz suyla ateşe koyun. Tuzunu serpin. Önce harlı, sonra kısık ateşte nohut yumuşacık olana kadar pişirin (düdüklü tencere kullandık). Tencerede yumuşaması 2 saat kadar sürebilir, suyu çok azalırsa kaynar su ilave edin. İyi pişip pişmediğini anlamak için bir nohutu çiğneyin, kolayca ezilmeli.

Elinizde zan kolayca çıkmalı. Nohutu ateşten aldıktan sonra sıcakken içinden kevgirle azar azar alın. Parmaklarınız arasında sıyırarak ince zannı soyun. Sıcağı sıcağına havanda tokmakla dövün ve un elemek için kullanılan ince süzgeçten iki kez geçirin. Bu şekilde bütün nohutu ezin. Haşlama suyunu dökmeyin, ihtiyacınız olacak.
humus
Nohut ezmesini geniş bir çanağa alın. İçine 1 kaşık tahin ilave edin. Tahta kaşıkla iyice çırpıp karıştırın. Tahini kaşık kaşık ilave ederken arada tadına bakın. Siz tahin ekledikçe nohut ezmesi sertleşir, gene yumuşatmak için arada 1 kaşık haşlama suyundan katın.

Bu şekilde biraz tahin, biraz haşlama suyu ilave edip iyice karıştırın. Pürüzsüz kıvam almalı, ne çok sert olacak, ne de akışkan. Süzme yoğurt gibi olmalı. En son tuzuna bakın.

Humusu tabaklara alın. İnce bir tabaka haline gelecek şekilde kaşığın tersiyle yayın. Ortasını çukurlaşünn. İncecik kıyılmış turşu ve domatesle süsleyin. Biber serpip zeytinyağı gezdirin. Ekmek veya pidenizle afiyetle yiyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık