logo

Kelle Paça


5 yıl önce
3.519 kez görüntülendi

Kelle Paça
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Kelle Paça
Malzemeler:

1 adet koyun ya da kuzu kellesi

4 adet koyun paçası

1 adet işkembe

1 limonun ya da 1 portakalın kabuğu

4 diş dövülmüş sarımsak

Kırmızıbiber, yenibahar, karabiber, tuz
Yapılışı:

Kelle ve koyun paçaları, tüyler iyice yanana kadar ocak ateşinde dikkatle ütülür. Hiç tüy kalmadığından emin olmak gerekir. Sonra kelle ve paçalar beyazlayıncaya kadar bıçakla kazınır. Ayakların kıl dağarcığı çıkarılır. Bir müddet suda ıslattıktan sonra tekrar temizlenir, iyice temizlenen kelle ikiye ayrılır. Burnun içi yere vurularak temizlenir ve yıkandıktan sonra derin bir tencereye alınır.
kelle paça
Diğer yandan işkembe beyazlayıncaya kadar kazınır. Yıkandıktan sonra 3-4 parçaya bölünür. Limon kabuğu ve karabiber ile iyice ovulduktan sonra iki üç saat süzgeçte tutulur ve sonra yıkanarak tenceredeki baş ve ayakların üzerine konur.

Tencereye yereri kadar su ve tuz ilave edilerek kaynatılır. Yemek kaynarken tencere üstünde biriken köpük tamamen alınır. İyice pişince, süzülür, suyu kenarda bekletilir. Etler kemiklerden ayrılır.

İşkembe kare kare doğranır. Ayıklanan etler, baş ve ayakların piştiği suya tekrar konur, sarımsak ilave edilir, 1-2 taşım kaynatılır. Arzuya güre kırmızıbiber, yenibahar ve karabiberle süslenir. Limon eşliğinde servise sunulur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık