Pırasa Dolması

31.07.2014
3.720
A+
A-
Pırasa Dolması

Pırasa Dolması
Malzemeleri:
4 adet pırasa
1 su bardağı kırık pirinç
2 yemek kaşığı kıyma
1 yemek kaşığı domates salçası
1 tutam doğranmış maydanoz
1 tutam doğranmış dereotu
1 tutam doğranmış taze nane
Karabiber
Tuz
Zeytinyağı
2 adet domates
2 adet ince dilimlenmiş limon

pırasa dolması

Yapılışı: Pırasaların en dıştaki katı atılarak temizlenir. Kalan pırasa dörder parmak genişliğinde kesilir (bir yaprak sarması uzunluğunda ayarlanabilir). Pırasa parçaları kaynar suya atılır. Yumuşaklığı kontrol  edilerek erimeyecek kadar pişirilip suyu süzülür. Pirinç yıkanıp süzülür. İçine kıyma, domates salçası, maydanoz, dereotu, nane, zeytinyağı, karabiber ve tuz ilave edilip güzelce yoğrulur.

Pırasaların içleri parmakla itmek suretiyle boşaltılır. Domatesler iri küpler halinde doğranır. Her bir pırasanın içi hazırlanan içle doldurulur. Doğranan domatesler pırasanın her iki ucuna kapak olarak konur (bu yöntem benim yediğim evde uygulanmamıştı ama pirinçlerin dağılmasından endişe ettiğim için her iki ucunu da kapamayı tercih ettim). Tencereye dizilir (pırasa çok hassas olduğu için tencerenin dibine çok ince halkalar halinde doğranmış patatesleri dizip, üzerine pırasa dolmalarını yerleştirebilirsiniz).

Dolmaları tek tek dizdikten sonra, üzerine dilimlediğimiz limonlar dizilir. Bir miktar zeytinyağı gezdirip iki su bardağı kaynar su ilave edilir. Porselen bir tabak sarmaların üstüne kapatıldıktan sonra tencerenin kapağı örtülür, orta hararetli ateşte sarmalar pişmeye bırakılır. Ilık olarak servis edilir. Afiyet olsun.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.