logo

Pizza Hamuru Nasıl Yapılır?


6 yıl önce
3.873 kez görüntülendi

Pizza Hamuru Nasıl Yapılır?
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Pizza Hamuru Nasıl Yapılır?

Malzemeleri: 800 gram beyaz ekmek unu
200 gram ince öğütülmüş irmik unu ya da beyaz ekmek unu
1 çorba kaşığı deniz tuzu
14 gram paket kuru maya
1 çorba kaşığı toz şeker
Yaklaşık 650 ml’den biraz fazla ılık su

Yapılışı: Bu, pizza hamuru yapmak için gerçekten basit bir yöntem. İrmik unu bulabilirseniz hamura otantik bir tat ve doku verecektir.

Unu ve tuzu temiz bir yüzeyde birleştirin, sonra orta kısmına şekil vererek 18 em’lik bir oyuk yaratın. Maya ve şekeri ılık suya ekleyip çatalla karıştırdıktan sonra birkaç dakika bekletip oluşturduğunuz oyuğa dökün. Çatal kullanarak dairesel lıarekeüerlc oyuğun iç tarafındaki unu yavaşça suya karıştırın.

pizza hamuru

Lapa gibi görünecek – tüm unu kullanana kadar karıştırmaya devam edin. Hamur oluşmaya başlayıp çatalla karıştırması zorlaştığında ellerinizi unlayıp hamuru yumak haline getirin. Öne arkaya yuvarlayarak yoğurun ve sol elinizle hamuru kendinize çekerken aynı anda sağ elinizle uzaklaştırın. Bunu elastik ve yumuşak bir hamur elde edinceye kadar yaklaşık 10 dakika boyunca yapın.

Hamurun üstünü unlayıp streç filmle kaplayın ve oda sıcaklığında en az 15 dakika kadar dinlendirin. Bu işlem hamuru ince açmayı kolaylaştıracaktır. Sonra hamuru yapmak istediğiniz pizza sayısı kadar Lopa bölün. Örneğin küçük birçok pizza ya da büyük bir-iki pizza yapabilirsiniz ama bence bu ölçüde 6 en ideali.

Zamanlama açısından pizzaları pişirmeden 15-30 dakika önce hamurlan açmak en doğrusu. Önceden başlamak istiyorsanız hamuru streç film içinde buzdolabında tutun – dışarıda durmasından çok daha iyidir. Hamurun bir kısmını alın ve hem kullanacağınız yüzeye hem dc hamurun üstüne biraz un ya da irmik unu serpin. Sonra hamuru 0.5 em’lik bir kalınlıkta açın. Aynı büyüklükte bir folyo alıp üzerine zeytinyağı sürün ve iyice unladıktan sonra pizza hamurunu folyonun üstüne yerleştirin. Diğer parçalara da aynı işlemi uygulayıp streç filmle kaplayarak buzdolabına koyun – aralarına un serperseniz hepsini üst üste de koyabilirsiniz.

Hazır olduğunuzda fırını 250 dereceye ayarlayın. Bu noktada pizza malzemelerini ekleyebilirsiniz. Unutmayın: Az ama öz en iyisidir. Yapabilirseniz pizzayı normal fınnda bir granit parçasının üzerinde pişirin – yapamazsanız fınn tabanına yakın olan tel üstünde tek tek pişirin. (Fınn içi telinin üzerinde pişirecekseniz pizzayı çok büyük yapmayın, yoksa hareket ettirmesi zor olur.) 7 ila 10 dakika arasında kızarıp kıtırlaşana dek pişirin.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık