logo

Sakızlı Muhallebi Tarifi


7 yıl önce
4.611 kez görüntülendi

Sakızlı Muhallebi Tarifi
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Sakızlı Muhallebi Tarifi
Malzemeler:
3 kilogram süt
10 çorba kaşığı un
750 gram toz şeker
4 adet nohut büyüklüğünde
damla sakızı
Krokan yapımı için
100 gram beyazlatılmış badem
4-5 çorba kaşığı toz şeker

sakızlı muhallebi

Yapılışı:
Öncelikle krokanı yapmak için şekeri erittikten sonra beyazlatılmış bademleri ekleyip şeker hafif karamelize bir renk alana kadar ocakla tutun. Daha sonra malzemeyi üzerine soğuk su dökülmüş mutfak tezgâhına dökün. İyice soğuduktan sonra kırarak toplayın. Çok iri olan parçalan küçültün. Sütün 1 kg.lık kısmını boza kıvamına gelene kadar unla halledin. Pütürlü kalmaması için karışımı ince bir süzgeçten geçirin.

Kalan sütü kaynatıp şekeri ekleyin. Şeker eriyince, sürekli karıştırmak suretiyle sütle un karışımını ve sakızı katın. Kaynayana kadar karıştırın. 10-15 dakika fokurdatarak pişirin. Daha sonra ocağı söndürüp tencerenin kapağını kapatarak soğumasını bekleyin. Bir kaşık veya telle soğumuş muhallebiyi çırpın. Eğer fazla koyu ise 5-10 kaşık arası soğuk sütü sürekli karıştırarak yedirin. Bir servis kabına aktardığınız muhallebiyi buzdolabında I saat kadar beklettikten sonra üzerine bademli krokanı serpip servis yapın.

Krokan servisten hemen önce konulmalıdır. Yoksa karamelize şeker sulanır.
Bademleri beyazlatmak için üzerine çıkacak kadar soğuk su dolu bir tencereye koyun. Kaynatmadan su ısınana kadar ateşin üzerinde tutun. Bu şekilde bir süre bekletilen bademlerin kabukları çok kolay soyulacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık