Sebze Türlüsü Yemeği

28.04.2017
2.004
A+
A-
Sebze Türlüsü Yemeği

Sebze Türlüsü Yemeği

Malzemeleri:

1-2 yemek kaşığı sıvı yağ, (ayçiçeği veya soya)

1,5 yemek kaşığı tuz, (patlıcanları yatıracağın hazırlık banyosu için)

1 tatlı kaşığı tuz, ( yemek için )

1 tutam karabiber,

1 adet patates,

1 adet havuç,

1 adet küçük soğan,

2 adet domates,

1 adet patlıcan,

1 avuç taze fasulye,

1 adet yeşil kabak, (isteğe bağlı)

1 adet dolmalık veya çarliston biber, (isteğe bağlı)

1 avuç taze veya 1/2 avuç kuru bamya, (isteğe bağlı)

sebzeli-turlu-500

Yapılışı:

Bu yemek için kullanacağın sebzelerin çoğu mevsim ve kendi damak zevkine göre değişebilir. Ancak mutlaka olması gereken malzemelerin yanına parantez içinde not düştük. Şimdi, soğanı soy ve küçük küçük doğrayın, (veya rendeleyebilirsin). Patatesi soy ve küp küp doğra. Bir kaba koyduğun soğuk suya 1-2 yemek kaşığıtuz ekle ve karıştırın.

Patlıcanı yıka ve pijamalı soyun; (kabuğundan bir parçayı boylu boyunca soy, sonra bir parça bırak ve yanındaki alanı soy). Soyduğun patlıcanı boyuna göre dörde bölün. Sonra bu dilimleri kısa parçalara bölünve hazırladığın tuzlu suya koyun. Orada bir süre bekleyip acılıklarını kayıp ederler.

Domatesleri yıkayın ve küp küp doğrayın. Eklemek istediğin, bamya hariç, diğer sebzeleri de yıka ve aynı şekilde doğrayın.

Bir tencerede 1-2 yemek kaşığı sıvı yağ ile soğanları hafifçe kavurun. Sırayla biber, havuç, fasulye ve patatesleri ekle ve kavur. Sebzelerin tencereye girme sırası sertliklerine, yani pişme sürelerine göre belirlenir.

Şimdi patlıcanları sudan çıkartın, fazla suyu atmaları için biraz sıkın (patlıcan sünger gibidir). Kabak, bamya ve patlıcanı ekle ve tuz serpin. En son küp domatesleri dök ve tencerenin kapağını kapatın.

Türlünün kısık ateşte 40-45 dakika pişmesi gerek. Pişmeye yakın tadına bakın ve karabiberi ekleyin. (baharat ve bulyon et suyu ekleyebilirsiniz.) Sebze Türlüsü hazır.

Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.