logo

Yalancı Patlıcan-Biber Dolması


7 yıl önce
15.485 kez görüntülendi

Yalancı Patlıcan-Biber Dolması
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yalancı Patlıcan-Biber Dolması

Biber dolması, Türkiye dışında hiçbir yerde rastlamadığım ince etli ve açık yeşil renkli biberlerden yapılır. Bu biber, dolmaya çok özel bir rayiha kazandım. Yöresel olarak sadece yeşil otlarla ve bol karabiberli yapılan yeşil biber dolmasında özgün rayiha daha da belirgindir. Baharatlı dolmadaysa bu rayiha nispeten kaybolur. Dolma eğer İstanbul usulü olacaksa kuşüzümü, çamfıstı-ğı, tozşeker ve baharat eklenir. Lokantalarda, çabuk ekşiyeceği endişesiyle domates kullanılmaz, baharatla yetinilir.

Malzemeler:

12 adet orta boy dolmalık biber

2 adet patlıcan

2 adet domates (iç malzemesi olarak)

1,5 su bardağı pirinç (bir süzgeçte sudan geçirilerek yıkanmış)

1 su bardağı zeytinyağı

2 adet büyük veya

3 adet orta boy soğan (baharatlı yapılacaksa 4 adet)

6 adet domates (patlıcanlara kapak olarak)

2 su bardağı ince doğranmış maydanoz

1 su bardağı nane

1 su bardağı doğranmış dereotu

1,5 tatlı kaşığı karabiber

1.5 çorba kaşığı tuz

1, S su bardağı su
İstanbul usulü dolma için ayrıca:

3 çorba kaşığı çamfıstıgı

4 çorba kaşığı kuşüzümü

1 çay kaşığı tarçın

1 tatlı kaşığı yenibahar

1 çay kaşığı tozşeker
Pişirmek için:

1,5 su bardağı su (soğuk olabilir)

biber ve patlıcan dolması

Yapılışı:
Patlıcanları ikiye bölün ve içlerini bir bıçak yardımıyla oyun. Çıkan içi ince ince doğrayın ve bir kenarda bekletin. Biberlerin içini, sapın kenarını biberin içine doğru bastırıp çökerterek çıkarın. Yıkayın ve süzülmeleri için ters kapatın. Genişçe bir tavada zeytinyağıyla soğanı kavurun.

(Dolma fıstıklı olacaksa, fıstıkları bu aşamada katın.) Soğan saydamlaşınca pirinci ekleyin ve pirinç kendini çekinceye kadar kavurmaya devam edin. Bu aşamada, doğradığınız 2 adet domatesi içine atın ve altüst edip çok kısık ateşte suyunu çektirin Arada bir karıştırmak gereklidir. Domates suyunu çekerken, patlıcan içini, yeşillikleri ve İstanbul usulü dolmayapıyorsanız kuşüzümünü. tuzu ekleyip tavanın üzerini kapatın. Bu şekilde 15 dakika kadar demlendirerek iç malzemesinin ılımasını sağlayın.

Biberleri ve patlıcanları hazırladığınız içle doldurun. Bu işlem esnasında kaşıkla veya elinizle iterek boşluk kalmamasını sağlayın. Pirinci yerleştirmek için biberlerin altını masaya vurmakyetcrlidir. Böylelikle ne çok sıkı. ne de çok gevşek doldurulmuş olurlar. Patlıcanları domatesle, biberleriyse kendilerinden çıkan, ancak çekirdekli kısımları kesilmiş kapaklarla kapatın.

Dolmaları bir tencereye açık yerleri yukarı gelecek şekilde ve tek sıra halinde yerleştirin. Suyunu ekleyip tencerenin kapağını kapatın ve 10 dakika kadar kuvvetli ateşte pişirin. Bu süre sonunda ocağı kısın ve 20 dakika orta ateşte, 15 dakika da kısık ateşte pişirin. (Katılan su miktarı göze az görünürse de. biber ve patlıcanlar sularını salacaklarından, fazlasıyla yeterli olacaktır.) 45 dakika sonunda suyunu tam çekmemişse tencerenin kapağını kaldırın ve biraz daha kuvvetlice ateşte, yanmamasına dikkat ederek pişirin ve suyun buharlaşmasını sağlayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık