Antep Kurabiyesi Tarifi

03.09.2017
4.227
A+
A-
Antep Kurabiyesi Tarifi

Antep Kurabiyesi Tarifi

Tarin yağları aslında ben mutfaklarda “ kullanmak zorunda olduğum için ara ara ” kullanırım ama genel manada özellikle evlerde de çok kullanılmasını tavsiye etmem. Neden malzeme listesinde bir ek olarak verdiğim konusuna gelirse: Antep yöresinde genelde bu hamur işinde bu yağ kullanılır ve bu sebeple de daha lezzetli olduğu söylenir de ondan.

Malzemeler;

1 kilo kurabiyelik un

Yarım kilo sade yağ veya tarin yağ

Yarım kilo toz şeker

İsteğe göre

Fıstık konulabilir

Antep Kurabiyesi Tarifi

Antep Kurabiyesi Tarifi Yapılışı

Kurabiyemiz içerisinde yumurta yok dikkatinizi çekmiştir. Evet yumurta kokusunu sevmeyenler için de Antep kurabiyesi uygun bir tarif diyebiliriz kesinlikle. Şekeri bu nedenle eklemeden önce ısıtıp, yumuşattığımız yağ ile güzelce karıştırarak açarız bu nedenle “ ne de olsa genelde hamur işlerinde bu işlem yumurta ile yapılırdı ”. Ne kadar malzeme listesinde isteğe göre de eklesem de bu hamur işi Antep fıstıksız olmaz, dileyenler ceviz de kullanılır, un eklenir ve güzel, kulak memesi kıvamında bir hamur elde edilir.

Hamurumuz yağlı kağıt serili fırın tepsimize alınır şekil verildikten sonra önceden ısıtılan 180 derece fırında da çatlama meydana gelmeden hemen öncesine kadar pişirilir. Sıcak da servis edilebilir. Mükemmel bir tariftir. Muhakkak denemenizi tavsiye ederim.

Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.