Erişte Tarifi

06.11.2014
7.741
A+
A-

Erişte Tarifi
Klasik erişte yapmak isterseniz hiç süt veya su kullanmayın, hamuru sadece yumurtayla yoğurun. Tam buğday unuyla hazırlayabilirsiniz ama kepeğini eleyin, kepek kendini oklavadan atıyor.
Hazırladığınız makarnayı hiç kurutmadan taze taze de pişirebilirsiniz. 2 yumurta ve 2 kaşık sütle küçük bir hamur yoğrulup 2 kişilik hazırlanabilir.
Malzemeler:

10 çok taze yumurta
1 su bardağı süt
Aldığı kadar un
Tuz
Yapılışı:

Geniş bir tepsiye 3-4 su bardağı un koyun, ortasını havuz gibi açın. Yumurtaları, sütü ve tuzu ortaya koyun. Parmak uçlarınızla önce ortadaki yumurtaları karıştırın. Sonra kenarlardan azar azar un alarak yoğurmaya başlayın. Hamur tepside toparlanmaya başlayınca mutfak tezgâhına alıp yoğurmaya devam edin. Ele yapışmayan, parlak, san renkli, esnek bir hamur olmalı. Bunun için de bayağı yoğurmalı.
erişte tarifi
Hamuru yumruk büyüklüğünde bezelere ayırın. Bezelerin altını üstünü unlayıp tekrar yoğurarak özlendirin. Üstlerini temiz bir bezle örtüp yarım saat dinlendirin.
Bir bezeyi mutfak tezgâhına alın. Altını üstünü bolca unlayıp oklavayla açmaya başlayın. Börek yufkası kadar ince olmayacak, bıçak sırtı kalınlığında olmalı. Çok ince olursa makarna suda dağılır. Çok kalın olursa yemesi hoş olmaz.

Bu açtığınız yufkayı geniş bir bezin üzerine serin. Tüm bezeleri bu şekilde hazırlayın. Yufkaları bu bezin üzerinde nemi gidinceye kadar bekletin. Arada yufkaları tersyüz edin. Oda fazla rüzgârlı olmasın, sakin bir günse pencereyi biraz açabilirsiniz. Yufkalar ne kırılacak kadar çok kurumalı, ne de birbirine yapışacak kadar nemli kalmalı.

En iyi kurumuş yufkalardan beş tanesini, aralarını unlayarak üst üste yerleştirin. 3-4 santim eninde şerit şerit kesin. Daha sonra bu şeritleri de 1 santim eninde çubuk çubuk kesin. Birbirlerine yapışmamaları için havalandırarak bezin üzerine serin. Bu sırada pencereleri iyice açabilirsiniz.
İyice kuruyana kadar bezin üzerinde bırakın. Havalanmaları için arada bir elinizle altüst edin. Birbirine yapışık kalanlar varsa ayırın. Bu şekilde 2-3 gün kurutun.

Evde makama yaparsanız iyice kuruttuğunuzdan emin olun. Nemli bir şehirde yaşıyorsanız çok düşük ısıda ısıtılmış fınnı söndürüp makarnayı yarım saat kadar fırında bekletin. İyice havalandıktan ve sıcağı gittikten sonra bez torbada, karanlık ve havadar bir dolapta muhafaza edin. 2-3 ay içinde de tüketmeye çalışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.