Izgara Bonfile

28.01.2014
9.188
A+
A-

Izgara Bonfile
Et yemeği seven eti ızgarada yapmayı seven herkes için harika bir  yemek afiyetle yemeniz dileğiyle..
Malzemeler:

2 kiloluk bonfile (1,5 kg üstü)
Biberiye
Deniz tuzu
Taze çekilmiş karabiber
Zeytinyağı
2 demet pancar sapı
1 diş sarımsak
Zeytinyağı
Tuz

ızgara bonfile
Yapılışı:
Bonfile alırken, parçalara ayrılmamış bonfile almaya özen gösteriyorum. Bu tarif için 1800-2000 gram bütün bonfile ideal. Bonfilenin ebadı küçüldükçe çapı daralacağı için istediğimiz sonucu almak zorlaşıyor. Kasabınızdan, bonfilenin fitilini temizlemesini isteyin ve başka bir işlem yapmasına gerek duymadan, olduğu gibi sardırıp alın.

Bonfileyi kendi mutfağınızda kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Bonfilenin ince olan kuyruk kısmını ve başındaki tombul kısmı kesip ayınn. Elinizde kalan blok halindeki bonfileden 4 parmak eninde parçalar kesin. Bunlar aşağı yukarı 200 gram gelecektir. Ben restoranda 180-200 gramlık porsiyonlar hazırlıyorum. Bu gramaj aslında dünya standardı.

Bonfile pişirirken top gibi olmasını, içinin kanlı ve sulu kalmasını sevdiğim için parçaların kalın olmasını tercih ediyorum. Ama siz tercihinize göre daha ince dilimler de kesebilirsiniz. Kestiğim parçalan yassı bir kaba yerleştirip üstüne taze çekilmiş karabiber serpiyorum, biberiye dalları koyup zeytinyağıyla marine ediyorum.

Bu şekilde bonfileyi birkaç gün buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu marinada tuz koymamanız önemli çünkü tuz, etin suyunu salmasına neden olduğu için pisliğinde etin yavan bir tadı olur. Tuzu en son, bonfileyi ızgaraya koymadan önce ekmeyi tercih ediyorum.

Bonfilenin baş ve kuyruk kısımlarını da aynı marinadın içinde bekleterek kullanabilirsiniz. İyice kızdırdığınız bir yanmaz tavada çevirip, ince dilimler halinde sandviç veya dürümün içine koyabilirsiniz. Baş ve kuyruk kısım lannı ufak küpler halinde kesip sarımsak, acı biber ve çok az tereyağıyla da kavurabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.