Tere Çorbası

27.01.2014
4.322
A+
A-

Kızarmış Ekmek Eşliğinde Tere Çorbası
Malzemeler:

3 adet pırasa
4 adet patates, büyük boy 30 gr tereyağı
2 litre su
Tuz
Taze çekilmiş karabiber
1 bağ tere
4 dilim ekmek

tere çorbası
Yapılışı:
Patatesleri soyup kararmaması için bütün olarak suda bekletiyorum. Pırasaları bol suda yarım saat bekletip iyice yıkıyorum. Pırasanın arasına toprak girdiği için yıkarken dikkat etmek gerekiyor. Ayıkladığım pırasalardan ince balkalar kesiyorum. Orta boy bir tencereye tereyağı koyup orta hariı ateşte erittikten sonra pırasaları koyup sote ediyorum. Pırasalar sotelenirken patatesleri küp küp doğruyorum.

Suyu kaynatıyorum. Sotelcdiğim pırasaya önce suyu sonra patatesi ekliyorum. Tuz ve taze çekilmiş karabiber koyup patatesler pişene kadar, 35-40 dakika kısık ateşte kaynatıyorum. Daba sonra el blendırını tencereye sokup sebzeleri püre haline getiriyorum. Yıkadığım tere yapraklarını tencereye ekleyip tekrar el blendırıyla çekerek, zümrüt yeşili bir çorba elde ediyorum. Tere çorbasını hemen servis etmek üzere kâselere koyuyorum.
Ekmekleri ızgarada kızartıp çorbanın yanında servis ediyorum. İçmeden önce bu çorbaya taze çekilmiş bol karabiber serpmeyi seviyorum.

Bu çorbada bağlayıcı olarak un yerine patates kullandığımız için soğuk da servis edebiliyoruz. Bu tarifte anlattığım hafif bir yaz çorbası ancak biraz krema ekleyerek daha yoğun kıvamlı bir kış çorbasına dönüştürebiliriz. Tere çorbasına roka koymayı da seviyorum. Dilerseniz tere yerine kuzukulağı, karışık otlar veya körpe ıspanak da kullanabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.