Kıymalı Ali Nazik Tarifi

02.04.2017
3.361
A+
A-

Kıymalı Ali Nazik Tarifi

Malzemeleri:

Beğendi İçin;

Karabiber,

Tuz,

2 diş sarımsak,

3 4 adet patlıcan,

1 su bardağı süzme yoğurt,

Kıyması İçin;

1 tatlı kaşığı biber salçası,

250 gram kıyma,

1 adet soğan,

1 adet domates,

3 kaşık sıvıyağ,

1 adet yeşilbiber.

kiymali-ali-nazik-500

Yapılışı;

Ali Nazik yapımında önce kıymanızı içle hazırlamanız gerekir. Tava içerisine aldığınız 250 gram kıymayı yemeklik olarak doğranan 1 adet soğanı kavurmaya başlayın. Sonrasında 1 adet domatesi 1 adet yeşilbiberi ince ince yemeklik olarak doğrayın. Domateslerin malzemeler içerisinde su vermesini bekleyin. Suyu verilen domateslerin üzerine 1 tatlı kaşığı biber salçasını, karabiberi ve tuzu azar miktarlarda ekleyin.

Diğer tarafta ayarladığınız patlıcanları belirlenen yöntemlerle közleyin. Közlenen patlıcanların kabuklarını soyun. Arkasından küp küp kesin. Ayrı kap içerisinde 1 su bardağı ezilmiş süzme yoğurdunu ve 2 diş sarımsağı karıştırın. Yanmaz tava içerisine patlıcanları ekleyerek ılıtın, daha sonrasında indirdiğiniz patlıcanların içerisine hazırladığınız yoğurtlu karışımı ekleyin, karıştırın. Malzemelerin durumuna göre tuz ve karabiber eklemesin de bulunabilirsiniz.

Hazırladığınız beğendiyi servis için seçtiğiniz tabak içerisine alın. Daha sonrasında üstüne ılık olan kıymayı ekleyin. Kıymanın durumuna göre tereyağı ve pul biberi karışımı hazırlayıp ekleyebilirsiniz. Yağ durumu mevcut ise böyle işleme gerek yoktur. Tüm malzemelerin tamamlanması ile birlikte domates ve yeşil biberlerle görsel olarak düzenleme yapabilirsiniz.

Aynı malzeme oranları ile kıyma yerine malzeme olarak kuş başı da kullanabilir, ayrı lezzet elde edebilirsiniz. Kıymalı Ali Nazik Tarifi hazır efendim.

Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.