Limon Kabuklu Buğday Pilavı Tarifi

18.11.2013
7.399
A+
A-
Limon Kabuklu Buğday Pilavı Tarifi

Limon Kabuklu Buğday Pilavı Tarifi
Malzemeler:
250 gr aşurelik buğday
2 litre soğuk su
100 gr tereyağı
2 adet taze soğan
600-750 mi tavuk suyu
1 adet limon
Tuz
Taze çekilmiş karabiber
Yapılışı:

Aşurelik buğdayı bir gece önceden 2 litre soğuk suyla ıslatıyorum. Tereyağını orta boy bir tencereye koyup orta hararetli ocakta eritiyorum. Minik minik doğradığım taze soğanı tereyağında çeviriyorum. Buğdayı süzgeçten geçirip suyun altına tutuyorum ve tekrar süzdükten sonra tereyağına ekleyip karıştırmaya başlıyorum. Buğdayı kırmadan, tahta bir kaşıkla alt üst ederek karıştırıyorum.

buğday pilavı

Bir yandan da tavuk suyunu kaynatıyorum. Buğdayı 5-10 dakika kavurduktan sonra tavuk suyunu ekliyorum. Yarım limonun kabuğunu rendeleyip tencereye ekliyorum. Tuz ve biber koyup altını kısıyorum. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyorum. Buğday, pirinçten daha çok su kaldırdığı için yavaş yavaş pişirmekte fayda var. Buğday taneleri dişe gelecek kıvama erişinceye kadar, yaklaşık 20 dakika pişirdikten sonra karıştırıp kapağını kapatıyorum ve dinlenmeye bırakıyorum. 10 dakika demlendirdikten sonra birbirine yapışmaması için pilavı tekrar
karıştırıyorum.

Buğday pilavını tavuk suyu olmadığı zaman sade suyla da yapabilirsiniz. Tavuk suyunu, limonun tadını dengelediği için kullanmayı tercih ediyorum.

Buğday pilavını domatesli ve sarımsaklı, dereotlu ve taze soğanlı, havuçlu veya safranlı da pişirebilirsiniz.
Hem buğday pilavım hem de bulgur pilavını değişik otlarla yapmayı seviyorum.

Güneyli teyzeler gibi ben de bulgur pilavına sotelenmiş kuzukulağını yakıştırıyorum. Bu pilavları aynı şekilde ince kıyılmış arapsaçı, ıspanak veya semizotuyla da pişirebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.