Madımak Yemeği Nasıl Yapılır?

05.06.2013
48.250
A+
A-

Madımak Yemeği Nasıl Yapılır?

Madımak oylum oylum Geliyor civan boylum Civan boylum gelirse Şen olur benim gönlüm Müjgân Üçer, “Madımak” başlıklı yazısında Sivaslılar için çok önemli olan madımağı bakın nasıl anlatıyor: “Nisan başlarından Mayıs sonlarına kadar tarlalarda, kırlarda kendiliğinden yetişen madımak, Sivas’tan başka çevre illerde de bilinir, ilkbaharda genç kızlar, kadınlar ve nineler, önlüklerinin iki ucunu bellerine sokup oluşturdukları torbalara topladıkları madımakları koyarlar.

Çömelerek ve zahmetle toplanan madımakların toplanış şekli, madımak oyununa da figür olmuştur. Madımak toplarken maniler ve türküler söylerler, zaten oyunu da buradan çıkmıştır. Madımağı herkes kendi evine topladığı gibi, bunları toplayıp satanlar da görülmektedir. Sebze halinde de satılmaktadır. Uzun bir kıştan sonra baharın ilk sebze yemeği olarak çıkan madımak mevsiminde sevilerek yenildiği gibi kurutulur ve kışın da yemeği yapılır. Madımağın kırlardan toplanması, ayıklanıp, yıkanıp doğranması oldukça zahmetlidir, bunun için komşular birbirine yardım ederler.

Malzemeleri: – 250 gram madımak
– 150 gram “madımaklık” bol çemenli pastırma
– 1 avuç pilavlık bulgur
– 2 ufak doğranmış soğan
– 2 su bardağı su
– 1 çorba kasığı tereyağı
– 1 tatlı kaşığı salça tuz, kırmızı pul biber

madımak yemeği

Yapılışı: Madımakları ayıklayıp iyice yıkadıktan sonra ufak ufak doğrayın. Tencereye yağ ve soğanı koyun, soğanlar sararana kadar kavurun. Su ekleyip kaynatın. Su kaynadığında bulgurunu, tuz ve biberini, madımağı ve pastırmaları ekleyin, hepsi yumuşadığında servis edin.

Diğer bir yöntem de madımak ve bulguru suyla pişirip ayrı bir yerde yağı eritip soğan ve küçük parçalara ayrılmış pastırmayı kavurup son anda çorbaya ekleyerek hazırlamaktır. Siz dilediğiniz yöntemi tercih edin.

Sivas yöresine ait Madımak yemeğini mutlaka denemelisiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. yasemin dedi ki:

    madımak nasıl kurutulur bilen varmı