Mantı Tarifi

01.11.2014
14.578
A+
A-

Mantı Tarifi
Malzemeler:

Hamuru:
Yaklaşık 4-5 su bardağı un
1 su bardağı su
1 yumurta
1 çay kaşığı tuz
Mantı içi:
1 büyük soğan (incecik kıyılmış)
200 gr kıyma
1/2 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı tuz
Üzerine:
Sarımsaklı yoğurt
Biberli yağ
Yapılışı:
3 su bardağı unu yoğurma kabına koyun, ortasını havuz gibi açın. Su, yumurta ve tuzu bu havuza koyun. Parmak uçlarınızla önce bu havuzdaki malzemeyi karıştırın. Sonra yavaş yavaş kenardan un alarak güzelce yoğurun. Gerekirse biraz daha un katın. Siz yoğurdukça hamur toparlanacak, kabın kenarlarından ayrılmaya başlayacak.

Hamurun ortasına parmağınızla bastırdığınızda şekli kalıyorsa yeteri kadar yoğurmuşsunuz demektir.
Hamuru 4 eşit parçaya (bezeye) bölün. Her bir bezeyi unlanmış mutfak tezgâhı üzerinde teker teker yoğurun (özlendirmiş olursunuz; düzgün açılır). Üstünü bir bezle örtüp oda sıcaklığında yanm saat dinlendirin. Bu sırada soğanın üstüne tuz karabiber serpip yumuşayana kadar
yoğurun. Daha sonra kıymayla da iyice yoğurun.
mantı tarifi
Bir bezeyi elinize alın. Avuçlarınızın içinde yassıltarak disk şekli verin. Altına üstüne un serpiştirerek mutfak tezgâhına koyun.
Oklavayla açacaksanız, oklavayı hamurun bir kenarına koyun, oklavayla ileri doğru gidin.

Hamurun başka kenarlanndan başlayarak gene ileri doğru gidin. Arada hamurun altına üstüne hafif un serpiştirin, tezgâha yapışmasın. Hamur biraz büyüdüğünde oklavaya sarabilirsiniz.

Hamuru ne gevşek bırakıp, ne sıkarak oklavaya dolayın. İki elinizi, parmaklarınızın avuç içiyle birleştiği kısımları oklavanın orta kısmına gelecek şekilde hamurun üstüne koyun. Bir yandan, hamura hafif bir baskı uygulayarak ellerinizi (ve aynı zamanda ellerinizin altındaki oklavayı) üeri geri oynatırken, bir yandan da iki elinizi oklavanın iki farklı ucuna doğru hareket ettirin.

Elleriniz oklavanın ucuna geldiğinde hamuru 90 derece açıyla kaydırarak tezgâha serin. Önünüze gelmiş olan farklı bir kenardan başlayarak aynı işlemleri tekrarlayın. Hamur siz açtıkça incelmeye başlar.
Merdane veya şişe kullanarak açacaksanız hamuru sarmanıza gerek yok; bunlar hamurun üstünde gidip geldikçe istediğiniz incelikte açılır.
Hamuru bıçakla (tirükh olmasın) 3’e 3 cm boyunda kare parçalara bölün. Her birinin ortasına nohut kadar mantı içi koyun. Üçgen biçiminde kapatın, kenarlannı elinizle yapıştırın. Unlanmış bir tepside birbirlerine değmeyecek şekilde bekletin.

Bu şekilde bütün bezeleri hazırlayın. Hamur artarsa doldurmadan erişte gibi kesebilirsiniz. Mantı içi artarsa nohut kadar top köfteler yapabilirsiniz. Bunlar da mantıyla birlikte haşlanır.

Büyük bir tencereyi yansına kadar suyla doldurun. 1 çay kaşığı tuz serpin. Su fokur fokur kaynayınca teker teker mantıları suya salın. Kaşıkla karıştırın. Kapağını hiç örtmeden harlı ateşte arada sırada karıştırarak mantı yumuşayana kadar pişirin.

Manü pişerken sarımsaklı yoğurdu hazırlayın. Biberli yağ için tereyağını küçük bir sahana koyun, altını yakmadan bekletin.
Mantı pişince kevgirle bir servis tepsisine aktann. 5 dakika kadar sıcağının geçmesini bekleyin. Sonra tabaklara alın (ister sulu, ister susuz servis yapın). Üzerine sarımsaklı yoğurt gezdirin. En son biberli yağı hazırlayıp kızgın haldeyken yoğurdun üstüne dökün. İsterseniz üstüne kuru reyhan, kuru nane de çok yakışır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.